Ücretsiz kablosuz ağ başınızı ağrıtmasın

Ücretsiz kablosuz ağ başınızı ağrıtmasın

Yazın gelmesi ve okulların kapanması ile birlikte tatil sezonu da başladı. Ancak birçoğumuz tatile gitse de tabletini ya da dizüstü bilgisayarını yanından ayırmıyor. Akıllı telefonları da unutmamak lazım. Tatil için gittiğimiz yerlerde 4G kotamızı kullanmak yerine ücretsiz kablosuz ağ arıyoruz. Kablosuz ağ üzerinden sadece sosyal medyada fotoğraflarımızı paylaşmak veya e-posta göndermek gibi işleri yapmıyoruz, aynı zamanda havale, EFT gibi bankacılık işlemlerini de yapıyoruz. Bu yüzden ücretsiz kablosuz ağları kullanırken daha da dikkatli olmamız gerekiyor.

Uzmanlar uyarıyor

Özellikle şifresiz olarak bağlanılan ağlar büyük tehlike yaratıyor. Bu ağlar üzerinden gönderilen birçok veri kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor ya da sisteminize kötü amaçlı yazılım yüklemek için kullanılabiliyor. Kaspersky, kablosuz ağlardan mağdur olmamanız için çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Kablosuz ağ kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar

  • Mümkünse herkese açık ağlara bağlanmayın veya şifreyle korunan kablosuz ağlara bağlanmayı tercih edin. Kotanız izin veriyorsa mobil internetinizi kullanın.
  • Herkese açık bir ağa bağlanmak zorunda kalırsanız çok dikkatli olun. E-posta veya sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini gireceğiniz ve özellikle banka hesap detaylarınızı veya kredi kartı bilgilerinizi vermenizi isteyen sitelere giriş yapmayarak önemli verilerinizi hırsızlığa karşı koruyun.
  • Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) kullanarak tüm verilerinizin güvenli bir ağ üzerinden ve şifreli bir şekilde geçirin. Ücretsiz ya da  aylık küçük bir ücret karşılığında VPN hizmeti veren çeşitli şirketler var.
  • SSL ilk tercihiniz olsun. Çok sık kullandığınız ya da  kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptığınız sitelerde “her zaman HTTPS kullan” seçeneğini etkinleştirmeyi unutmayın.
  • Paylaşımı kapatın. Herkese açık ağlara bağlandığınızda bilgisayarınızın ağ üzerinden dosya paylaşımı özelliğini kapatın.
  • Kullanmadığınız zamanlarda kablosuz ağ bağlantınızı kapatmayı unutmayın. Bir ağa aktif olarak bağlı olmasanız da bilgisayarınızın Wi-Fi donanımı çevredeki ağlarla veri alışverişi yapar. Bu bilgi alışverişlerinin sizin aleyhinize işlememesi için bir takım güvenlik önlemleri alınmış olsa da kötü niyetli kişiler bu durumdan dahi faydalanabilirler.
  • Gerekli korumayı sağlayın. Gerekli her türlü önlemi alan kullanıcılar dahi, içinde bulunduğumuz çağın bir sonucu olarak, çeşitli sorunlarla karşılaşabilir ve seyahat ederken çoğu durumda tek çareniz ücretsiz ve koruması olmayan bir ağa bağlanmak olabilir. Bundan dolayı bilgisayarınızda, telefon veya tabletinizde güçlü bir güvenlik çözümü kullanmanız büyük önem taşır. Bu tarz çözümler sizi tehlikelere karşı korur.