Turkcell Kopilot’la otomobilinizi akıllandırın

Turkcell Kopilot’la otomobilinizi akıllandırın

Turkcell’in otomobilleri akıllandırdığı ürünü Kopilot konuğumuz oldu. Turkcell’in Dünya Mobil Kongresinde tanıttığı, 1996 ve sonrası OBD2 bağlantı noktası bulunan araçlarda kullanılabilen Kopilot ürünü otomobilleri akıllandırıyor ve kullanıcıların araçları hakkında çeşitli bilgiler alabilmelerini sağlıyor. Kopilot, kullanıcılara sadece otomobilleri ile ilgili bilgiler değil, seyahat istatistikleri, sürüş skoru gibi bilgiler sunuyor. Ayrıca güvenlik amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

1992 yılından bu yana aktif otomobil kullanan ve 20’nin üzerinde araç değiştirmiş bir teknoloji editörü olarak son dönemde otomobillere olan ilgim giderek artıyor. Bunda elbette bilişim teknolojilerinin birçoğunun otomobillerde aktif olarak kullanılmasının da elbette büyük bir payı bulunuyor. Şimdi Kopilotu hem biraz yakından tanıyalım hem de bize sağladığı avantajları beraber inceleyelim.

Kopilot

Kurulumu çok basit

Donanımı ZTE tarafından üretilmiş olan Kopilot’un kurulumu oldukça basit. Ancak bunun için önce aracınızdaki OBD2 bağlantı noktasının yerini bilmeniz gerekiyor. Ben Kopilot’u 2011 model Peugeot 508 marka araçta test ettim. Bu araçta OBD2 bağlantı noktası hemen vites kolunun üst kısmında küllüğün yanında bulunuyor. Kopilot’u OBD2 bağlantı noktasına taktıktan sonra telefonunuza Kopilot uygulamasını kurmanız gerekiyor. Kopilot’un hem Android hem de iOS cihazlar için sürümü bulunuyor. Kopilot Start&Stop’lu araçları da destekliyor. Yani aracınızda start&stop özelliği varsa her durma ve kalkmayı ayrı bir yolculuk olarak saymıyor.

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra aracınızı kullandıkça, aracınız ve Kopilot arasında anlık bilgi akışı gerçekleşmeye başlıyor. Gerçekleşen bu akış sonucunda elde edilen bu bilgileri telefonunuz ya da tabletinizdeki Kopilot uygulamasından takip edebiliyorsunuz. Şimdi Kopilot’tan görebileceğiniz bilgilere bakalım.

Kopilot

Seyahat bilgileri ve konum

Kopilot, aracınızla gerçekleştirdiğiniz seyahatlerin hepsini kaydediyor. Bu sayede nereden nereye gittiğiniz, kaç kilometre yaptığınız, harcadığınız yakıt miktarı gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Yaptığınız her seyahatin yanında tüm seyahatlerinizin toplamıyla ilgili bilgileri de alabiliyorsunuz. Ayrıca aracınızı daha önce bilmediğiniz bir yere park ettiğinizde, park ettiğiniz yeri unutursanız Kopilot’u açıp yerini kolayca bulabiliyorsunuz. Seyahat Günlüğü kısmından gün, ay ve yıl olarak tüm seyahatlerinizi görebiliyorsunuz. Bu kısımda her bir yolculukla ilgili kaç kilometre yapılmış, kaç litre yakıt harcanmış, yolculuk kaç dakika sürmüş ve güvenli sürüş bilgilerini görebiliyorsunuz. Yolculukların üzerine dokunduğunuzda yapılan mesafe, yolculuk süresi, ortalama hız, ortalama yakıt tüketimi ile sert fren, ani hızlanma, hız aşımı ve sert dönüş gibi güvenli sürüş bilgilerini görebiliyorsunuz. Ayrıca yolculuğu haritada da görebiliyorsunuz.

Bu arada Kopilot uygulamasından birden fazla aracı yönetmek mümkün. Yani şirketinizde veya ailenizde birden fazla araç varsa her birisine Kopilot cihazı takarak tüm bilgileri görmeniz mümkün.

Gerçekten iyi bir sürücü müsünüz?

Kopilot’un tuttuğu bilgilerden biri de sürücülerin sürüş dinamikleri. Yani sürücü ani ve sert fren yaptığında, hız limitini aştığında, ani ve sert dönüşler yaptığında bunları kaydediyor ve sürücüye bir puan veriyor. Yolculuklar için bu bilgiler de ayrıca gösteriliyor. Örneğin şirket aracınızı takip ediyorsanız sürücünün ne kadar iyi veya kötü olduğunu bir dereceye kadar görebiliyorsunuz. Bu sürüş puanı en azından kafanızda bir fikir oluşmasını sağlıyor.

Kullanım Detayları

Kullanım detayları kısmında haftalık, aylık ve yıllık olarak sürüş puanı, tüketim, mesafe ve süre gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Bu sayede aracınızı nasıl kullandığınıza dair genel bir bilgi ediniyorsunuz.

Kullanım Detayları

Araç ve sürücü güvenliği

Aracınız park ettiğiniz yerden çekiliyorsa ya da aracınıza başka bir araç vurursa Kopilot hemen sizi hem SMS hem de uygulama üzerinden gönderdiği bildirimle uyarıyor. Ya da hırsızlık olayı olduğunda Kopilot OBD2 bağlantı noktasından söküldüğünde size hemen bir uyarı geliyor. Bu sayede müdahale etme şansınız oluyor. Sürücü güvenliği açısından baktığımızda ise aynı sürücünün uzun süre direksiyonda kaldığını uyarabiliyor. Bilgilendirmeler uygulamada tanımlı herkese gönderilebiliyor.

Aracınızın durumunu takip edin

Turkcell Kopilot’un bir diğer kullanışlı özelliği ise araçta meydana gelen teknik sorunları da kullanıcıya aktarabilmesi. OBD2 bağlantı noktası üzerinden alınan arıza kodları uygulama üzerinden bildirimle veya SMS yöntemiyle kullanıcıya bildiriliyor. Örneğin motor arızaları, yağ sıcaklığı, akü şarj durumu gibi bilgiler anında iletiliyor. Ben Kopilot’u kullanırken aracımdan sıkça P00016 kodlu bir arıza aldım ve servise giderek motordaki arızanın giderilmesini sağladım.

ariza

Ne kadar yakıt harcadığınızı görün

Kopilot, yolculuklarınızda ne kadar yakıt harcadığınızı ve harcadığınız yakıtın kaç lira tuttuğunu gösterebiliyor. Ancak aracı kullanırken yol bilgisayarını sıfırlayarak yaptığım testlerde Kopilot ve yol bilgisayarının değerlerinin aynı olmadığını gördüm. Ancak üç aşağı beş yukarı rakamlar birbirine benzeşiyor. Doğru miktarı benzinciden alınan yakıtla karşılaştırarak kestirmek mümkün.

Diğer avantajlar

Kopilot’a sahip olan kullanıcılar aynı zamanda anlaşmalı markalardan indirimli ve özel şartlarda ürün ve hizmet satın alabiliyorlar. Lastik, periyodik bakım, özel şoför gibi indirimli alınabilen çeşitli ürün ve hizmetler bulunuyor.

Sonuç olarak Kopilot sayesinde aracın yakıt tüketimi ve alınan mesafeleri görebiliyor bu sayede farklı sürüş teknikleri geliştirerek yakıt maliyetlerini düşürebiliyor, anlaşmalı servis hizmetleri sayesinde indirimli hizmet alabiliyor, sürücü puanı sayesinde sürücüler daha güvenli sürüş puanı elde etmek için aracı daha dikkatli kullanıyorlar. Ayrıca aracın çekilmesi ya da başka bir aracın çarpması durumunda kullanıcılar araçtan çok uzakta olsalar dahi haberdar olabiliyorlar. Kısacası Turkcell Kopilot, genelde kurumların kullandığı araç takip sistemini bireysel olarak elde edebiliyorlar.

Kopilot’un sağladığı bilgiler oldukça önemli ve kullanışlı. Ancak aynı zamanda bir gösterge paneli şeklinde de kullanılabilse çok daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Yani araçtaki anlık yakıt tüketimi, hız, alınan mesafe, araçla ilgili diğer bilgiler anlık olarak sürüş esnasında ekrana yansıtılsa yol bilgisayarı olmayan ya da küçük ekrana sahip olan araçlar için oldukça kullanışlı olabilirdi. Bunun haricinde ne uygulamada ne de kullanımda başka bir eksiklik görmedim. Kopilot oldukça stabil çalışıyor ve benim kullandığım araçta herhangi bir bağlantı kesilmesi vb. problemle karşılaşmadım.

Kopilot’u kullanmak için taahhütlü olarak (12 ay) aylık 14,90 TL ödemeniz gerekiyor. Taahhüt istemezseniz bu miktar 24,90 TL’ye çıkıyor. Cihazı peşin olarak 219 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Tarifeye ek olarak taksitle satın almak isterseniz 12 ay 24,36 TL ödemeniz gerekiyor.  Ayrıntılı bilgiyi https://www.turkcell.com.tr/servisler/kopilot# adresinden alabilirsiniz.