Turkcell Global Bilgi Diyarbakır Çağrı Merkezi 10 yılı geride bıraktı

Turkcell’in 2008 yılında Diyarbakır’da kurduğu çağrı merkezi 10 yılı geride bırakırken hem bölge hem de şehir ekonomisine büyük kazanımlar sağladı. 10 yılda Diyarbakır Çağrı Merkezinde 5.500 kişiye istihdam sağlanırken 20 bine yakın insanın hayatına dokunuldu. Şu an 1.500 çalışana sahip Diyarbakır Çağrı Merkezi ile Turkcell, Diyarbakır’ın en büyük işverenlerinden biri haline geldi. Turkcell Global Bilgi Diyarbakır Çağrı Merkezi, önümüzdeki aylarda 300 kişiye daha istihdam olanağı sağlayacak.

Diyarbakır Çağrı Merkezinin 10’uncu yıl kutlamaları için düzenlenen etkinlikte konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları söyledi: “Dijital operatör Turkcell olarak milyonlarca kullanıcıya ulaşan dijital servislerimiz ile bugün müşterilerimiz ile kurduğumuz iletişim günlük yaklaşık 4 saate ulaşmış durumda. Amacımız bir günün 1440 dakikasında müşterilerimizin kullanacakları dijital servisleri sunmak. Bu durum müşterilerimizin bizlerle iletişime geçme yöntemlerini ve amaçlarını da değiştiriyor” diyerek şöyle devam etti: “Turkcell’de müşteri bağlılık oranı dünya ortalamasının çok üzerinde. Bunun en önemli nedeni dijital servislerimiz ile birlikte müşterilerimizi tanıyan, onların ne istediğini bilen Turkcell Global Bilgi. Çünkü Turkcell Global Bilgi’nin 12.000 kişilik uzman kadrosu 7 gün 24 saat müşterilerimize hizmet ediyor.”

Diyarbakır Çağrı Merkezinin kendi Ar-Ge departmanına sahip olan ilk çağrı merkezi olduğunu belirten Terzioğlu sözlerine şöyle devam eti: “Türkiye’de 12 ilde 14 çağrı merkezimiz var. Ukrayna’daki 4 merkez ile birlikte yurtdışında çağrı merkezi olan tek çağrı merkezi Turkcell Global Bilgi. Diyarbakır şubemiz ise tek başına Turkcell’in toplam çağrılarının %16’sını karşılaması nedeniyle bizim için ayrı bir yere sahip. Bugüne kadar Diyarbakır il ekonomisine yaklaşık 450 milyon TL’lik katkı sağladık” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’ın en büyük işvereni

Turkcell Global Bilgi istihdam ettiği çalışan sayısı ile Diyarbakır’ın en büyük işvereni olarak dikkat çekiyor. Şu an Diyarbakır’da binin üzerinde çalışana istihdam imkânı sunan Turkcell Global Bilgi kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’de toplam 60 bine yakın kişiye iş sağlamıştı. Turkcell Global Bilgi’nin yılsonuna kadar Diyarbakır’daki çalışan sayısının toplam bin 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur ile yaptığımız röportajımızı yukarıdan izleyebilirsiniz.