Türk Telekom’la tablolar dile geldi

Sosyal sorumluluk tarafında birçok başarılı işe imza atan Türk Telekom, yeni projesiyle görme engellilerin de resim sergisini gezebilmelerini sağlıyor. Tabloların dile geldiği Tablolar Konuşuyor sergisi, Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany’ın ev sahipliği yaptığı 11 Eylül tarihinde düzenlenen bir galayla kapılarını açtı.

Sergide aralarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Jülide Ateş, Nazlı Çelik, Arda Türkmen, Gülay Afşar, Cem Öğretir, Özge Uzun, Şeref Oğuz ve Arzum Onan’ın da bulunduğu birçok ismin seslendirdiği 20 ünlü tablo yer alıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet tablosuna sesiyle hayat vermiş.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Tablolar Konuşuyor Projesi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyada örnek olarak gösterilen Telefon Kütüphanesi projemizi, bir adım daha öteye taşıyarak görme engellilere yönelik Türkiye’deki ilk betimlemeli resim sergisini hayata geçiriyoruz. Bu projemizle, çok büyük önem taşıyan 20 unutulmaz eseri sesli anlatım yöntemiyle görme engelli sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz.”

Galanın en dikkat çeken isimlerinden birisi ise görme engelli ünlü ressam Eşref Armağan oldu. Armağan, gecede gerçekleştirdiği bir masa telefonunu canlı olarak tuvale yansıttığı performansla büyük ilgi topladı. Herhangi bir resim eğitim almayan Armağan, maket modellerine parmak uçlarıyla dokunarak objeleri resmetme yeteneğine sahip.

Sergi, 17 Eylül tarihine kadar Uniq İstanbul’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Serginin Türkiye’deki diğer illerde de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Görme engelli vatandaşlar, bu eserlere Telefon Kütüphanesi kapsamında sabit telefonlar ve mobil uygulama üzerinden erişebilecek.

Proje kapsamında seslendirilen tablolar şöyle:

Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet tablosu: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan

Dali’nin Belleğin Azmi tablosu: Haluk Bilginer

Picasso’nun Yaşlı Gitarist tablosu: Mustafa Sandal

Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kızı tablosu: Arzum Onan

Namık İsmail’in Son Mermi tablosu: Şeref Oğuz

Rene Magrittees’in İnsanın Oğlu tablosu: Gülay Avşar

Diego Rivera’nın Çiçek Taşıyıcısı tablosu: Nazlı Çelik

Ivan Ayvazovski’nin Ayışığında Galata tablosu: Jülide Ateş

Georges Seurat’ın, La Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası tablosu: Cem Öğretir