Tesla, Çin’de üretim tesisi kuruyor

Tesla, Çin’de üretim tesisi kuruyor

Çin otomotiv pazarında daha iyi rekabet etmeyi hedefleyen Tesla, bu hedefi doğrultusunda Çin’de elektrikli otomobillerini üretmek üzere bir tesis kuruyor. Tesla, maliyetleri azaltmasını ve yüzde 25’e varan ithalat vergilerinden kurtulmasını sağlayacak yeni tesis sayesinde büyük bir pazar olan Çin’de daha rahat hareket ve rekabet edebilecek. 2025 yılına kadar her yıl 7 milyon elektrikli araç satmayı planlayan Tesla açısından Çin büyük önem taşıyor. Şu an Tesla’nın Çin pazarındaki yıllık satış rakamları 1 milyar dolar civarında bulunuyor. Bu rakam şirketin yıllık gelirinin yüzde 15’ine denk geliyor.

Şangay’da kurulması planlanan yeni tesis, şu an Kaliforniya’da üretilen ve geçtiğimiz nisan ayında tanıtılan Model 3 taleplerini de karşılamasına yardımcı olacak. Şirket, genelde olduğu gibi Çin’de açılacak üretim tesisi için herhangi bir yerel şirketle ortaklığa gitmiyor. Tesis tamamen şirkete ait olacak.

Elektrikli araçlara geçişte agresif bir yol haritası izlemeyi hedefleyen Çin, Tesla için oldukça önemli bir pazar. Ayrıca Çin hükümeti otonom araçların geliştirilmesine büyük önem veriyor. Tesla’nın da Çin’de yer alması bir açıdan Çin hükümetinin de işine gelecek gibi görünüyor.