Teknosa yatırımlarına devam ediyor

Teknosa yatırımlarına devam ediyor

Teknoloji alanında hizmet veren mağazaların zor günler yaşadığı son dönemde Teknosa’dan iyi haberler geldi. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde aynı mağazalarda yüzde 26 büyüme rakamını yakalayan Teknosa, 882 milyon TL’lik ciroya erişerek 8,6 milyon TL kâr elde etti. Çok kanallı satış stratejilerini genişleterek devam ettiren Teknosa, online ve mobil satış kanallarına yaptığı yatırımları artırırken aynı günde İstanbul, İzmit ve Eskişehir’de 4 mağaza birden açarak bu konudaki kararlılığını gösterdi. Ayrıca bu yılın sonuna kadar bir mağaza daha açılması planlanıyor.

Üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklandığı ve aynı anda telekonferans yoluyla 4 mağazanın açılışının gerçekleştirildiği basın toplantısında konuşan Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Ata Köseoğlu şunları söyledi: “Teknoloji perakendeciliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni bir yola girdi. Çoklu kanal stratejisine odaklanarak müşterilerimize kesintisiz bir alışveriş deneyimi sağlamaya odaklanıyoruz. Bu bağlamda, dijital platformlara yaptığımız yatırımların haricinde müşterilerimizin Teknosa mağazalarında ürünleri yakından tanıyabilmelerini sağlayacak çeşitli konseptler geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün açılışlarını yaptığımız farklı ürünleri, deneyimleri ve hizmetleri aynı anda sunan bu tarz mağazalarımızı daha fazla göreceksiniz. Yeni nesil perakende uygulamalarına öncülük etmeye devam edeceğiz.”

Teknosa

Teknosa yatırımlarını artırıyor

Köseoğlu’ndan sonra sözü alan Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan ise “Herkes için Teknoloji” felsefesiyle teknolojiye olan erişimi artırmaya çalıştıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün İstanbul’da Vadistanbul ve Hilltown, İzmit’te Burda ve Eskişehir Espark’ta 4 yeni mağazamızı hizmete açtık. Müşterilerimizi teknoloji ile buluşturan hizmet alanımıza toplamda 2 bin metrekare daha ekledik. 69 ilde toplam 205 mağazaya ulaştık. Gerçekleştirdiğimiz atılımların ve yeniliklerin altında tüketici beklentilerini çok iyi analiz etmemiz ve müşterilerimizle kurduğumuz yakın ilişki yatıyor. Yılda toplamda 200 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlıyoruz. Müşterilerimizin sadece ürünleri satın almak değil aynı zamanda deneyimlemek istediklerini çok iyi biliyoruz. Yeni nesil mağazalarımızda müşterilerimiz merak ettikleri ve satın almak istedikleri ürünleri rahatça deneyebilecekler. Yeni nesil mağazalarımız aynı zamanda birer “teknoloji deneyim üssü” olarak hizmet verecek. Müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda mağazalarımızı yenilemeye devam edeceğiz”