Siber korsanlar ABD’de büyük bir saldırıya hazırlanıyor

Siber korsanlar ABD’de büyük bir saldırıya hazırlanıyor

VentureBeat’te yer alan bir habere göre ABD hükümeti, siber korsanların enerji ve sanayi şirketlerini hedef alan büyük bir saldırıya hazırlandıkları konusunda bir uyarı yayınladı. Açıklamada son dönemde özellikle enerji sektörü ve kamu altyapılarını hedefleyen tehditlere yönelik sinyallerin önemli ölçüde arttığı belirtiliyor. ABD’nin önemli güvenlik kuruluşları FBI ve Homeland Security (İç Güvenlik), Cuma günü çeşitli şirketlere gönderdikleri bir e-posta mesajı ile Mayıs ayından bu yana özellikle nükleer enerji, elektrik, havacılık, su ve diğer önemli üretim sektörlerine yönelik saldırılar yaşandığını ve saldırıların artarak devam ettiğine dikkat çektiler.

Bazı siber korsanlar saldırılarında başarılı olmuş

ABD güvenlik birimleri, siber korsanların bazı ağlarda başarıya ulaştıklarını ancak şu ana kadar herhangi bir sabotaj riski ile karşılaşılmadığını açıkladılar. Siber korsanlar, özellikle şüpheli e-postalar ve bazı Web siteleri üzerinden bu tesislerin çalışanlarına yönelik saldırılar gerçekleştirerek kimlik bilgileri gibi çeşitli verilere ulaşıyorlar.

Siber korsanların bu eylemlerini uzun süredir takip eden ABD güvenlik birimleri, özel bir rapor hazırlayarak, bu raporu tehdit altında bulunan enerji ve diğer sektörlerdeki şirketlerin kullanımına sundu. Raporda, siber korsanların şirketlere hangi yöntemlerle saldırdıklarını açıklayan çeşitli teknik dokümanlar da bulunuyor.

Uzmanlar ise özellikle başta Kuzey Kore ve diğer ülkelerin destek verdiği saldırganların sadece ABD değil diğer ülkelerdeki şirketleri de hedef aldıklarını belirtiyorlar ve sadece şirket bazında değil ülke bazında önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyorlar.

Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.