Sanal gerçeklik hayatımızı değiştirecek

Sanal gerçeklik hayatımızı değiştirecek

Eskiden bilim kurgu olarak düşünülen teknolojilerden biri daha gerçeğe dönüştü ve son birkaç yıldır hayatımıza giren en önemli teknolojilerden biri sanal gerçeklik oldu. Google’dan Microsoft’a, Facebook’tan diğer büyük teknoloji şirketlerine kadar bu alanda çalışmayan şirket neredeyse kalmadı. Sanal gerçeklik eğitimden eğlenceye, iş hayatından günlük hayata birçok alanda hayatımızı değiştirecek gibi gözüküyor. Daha şimdiden bazı otomotiv firmalarının yeni otomobilleri tasarlarken sanal ve artırılmış gerçeklikten yararlandığını, bazı ülkelerin ordularında askerlerini sanal gerçeklik teknolojileri ile eğittiğini duyuyoruz. Bu yeni teknolojinin hayatımızı değiştireceği alanları sizin için derledik.

Sanal Gerçeklik, Oyunlar ve Eğlence

Sanal gerçeklik daha şimdiden oyunlarda ve eğlence sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Oyun ve eğlence sektörü milyarca dolarlık bir pazara sahip, oyuncular da gelişmelere çok açık kullanıcılardan oluşuyor. Bu yüzden oyun ve eğlence sektörü yeni teknolojileri hızla benimseme yeteneğine sahip. PlayStation VR, Oculus Rift, HTC Vive, Microsoft Mixed Reality başlıkları gibi cihazlar daha şimdiden oyun dünyasını etkilemeye başladı. Oyunlar ve oyunular arasındaki etkileşimi daha da öteye taşıyacak. Eğlence tarafına baktığımızda ise 3D teknolojisinden sonra film sektörü sanal gerçeklik teknolojilerinden çok umutlu gibi gözüküyorlar.

Eğitim

Sanal gerçeklik teknolojisinden en çok yararlanacak sektörlerden biri olarak eğitim görülüyor. Okullarda öğrencilerin en önemli yardımcılarından biri olacak. Öğrenciler sanal gerçeklik sayesinde birçok şeyi uygulamalı bir şekilde öğrenecekler. Örneğin insan vücudunu sanal gerçeklik sayesinde her yönüyle inceleyerek çok daha ayrıntılı bilgi alabilecekler. Ya da coğrafya dersinde belki de hiç gitmeyecekleri bir yeri oraya gitmişçesine inceleyebilecekler.

Sanal Gerçeklik Eğitim

Turizm

Sanal gerçeklik de elbette bir yere kadar, asla bir yere gerçekten gitmişsiniz hissini size vermeyecek (en azından şimdilik). Ama bir yere gitmeden önce, gideceğiniz yeri sanal gerçeklik teknolojisi ile görmek size en azından bir fikir verecek ve doğru bir seçim yapmanızı sağlayacak. Örneğin gitmeyi düşündüğünüz bir oteli ilk önce sanal gerçeklikte gezip sonra gidip gitmemeye karar vereceksiniz. Yok, çok pahalı oralara gitmem imkansız ya da Everest’in tepesine ben nasıl çıkayım diyorsanız da sanal gerçeklik sizin için bir seçenek olacak.

Sağlık

Bu teknolojinin en çok etkisinin olacağı sektörlerden biri de sağlık. Bu teknoloji sayesinde bu alanda çalışan doktorlar ve diğer sağlık görevlileri insan vücudunu daha iyi tanıma imkanı bulacak. Sanal gerçeklik teknolojisiyle oluşturulan simülasyonlarla, zaten sıkıntılı olan kadavra ihtiyacı gibi sorunlar ortadan kalkacak ve hastaların daha iyi tedavi edilebilmesi gibi avantajlar ortaya çıkacak. Örneğin bir cerrah önemli bir ameliyat yapmadan önce hastanın dijital kopyası üzerinde ne gibi bir strateji izleyeceğini belirleyebilecek ve olası tehlikeleri belki de önceden görebilecek. Açıkçası bu teknolojinin sağlık alanında kullanımı ile ilgili bir sınır yok, eskiden sınır gökyüzüdür derlerdi ama artık o sınır da kalmadı.

Sanal Gerçeklik Sağlık

Üretim

Üretim sektörü daha şimdiden bu teknolojiden sonuna kadar yararlanmaya başladı. Daha önce çok masraflı olan prototipler artık bu teknoloji ile yapılıyor. Önce sanal dünyada çalışılıyor ve her şey tamam olduktan sonra gerçek bir prototip yapılma aşamasına geçiliyor. Yani defalarca prototip oluşturma ve bunun üzerinde sürekli değişiklik yapmaya gerek kalmıyor ve maliyetlerin düşmesini sağlıyor. İş kazalarını azaltması da cabası. Otomotiv sektöründen beyaz eşyaya, tüketici elektroniğine kadar sanal gerçeklik çok geniş bir kullanım alanına sahip.

Sanal Gerçeklik Eğitim

Pazarlama ve Satış

Bir otomobil satın almayı düşünüyorsunuz ama kararsızsınız. Kafanızda birçok marka ve model var ama bu modellerin hepsini gidip yerinde görmek sizin için imkansız. Elinizde bu otomobilleri sanal gerçeklikle gezmek imkanı olsaydı ne yapardınız? İlk önce bu otomobilleri sanal olarak gezer ve seçeneklerinizi azaltır en çok beğendiklerinizi gidip dener ve kararınızı verirdiniz. Ya da aynı şeyi bir daire alırken, başka bir şehre ya da ülkeye tatile gitmeden önce otelinizi seçerken yapabildiğinizi düşünün. İşte yavaş yavaş bu noktaya doğru gidiyoruz. E-ticaretten sonra bizim satın alma şeklimizi ve düşüncelerimizi değiştiren en önemli teknoloji olacak.