Red Hat Forum 2017 açık kaynak camiasını bir araya getirdi

Red Hat Forum 2017 açık kaynak camiasını bir araya getirdi

Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı şehirlerde gerçekleştirilen Red Hat Forum 2017’nin İstanbul ayağı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Dijital dönüşümün arkasındaki en büyük güçlerden biri açık kaynak teknolojisi ve açık kaynak teknolojisinin arkasında ise bireyler yer alıyor. Red Hat Forum 2017 bu görüşü doğrularcasına açık kaynak camiasının ve bu alanda bulut bilişimden sanallaştırmaya kadar birçok alanda hizmet veren şirketlerin yoğun katılımıyla bu görüşü doğruladı.

Red Hat Forum

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Microsoft, Hewlett Packard Enterprise, Cybersoft, Comparex, linuxera, LinkPlus, Gantek ve Prolink gibi şirketler çözümlerini sergilerken; Turkcell, Garanti Bankası ve n11 gibi şirketler başarı hikayelerini paylaştılar.

Red Hat Forum 2017’ye ilgi büyük oldu

Etkinlik öncesinde ayrıca bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin şunları söyledi: “Türkiye’de açık ve işbirliğinden oluşan iş modelimizle ulaşılması kolay, öngörülebilir abonelik yönetimiyle bulut bilişimden sanallaştırmaya, depolamaya kadar son derece kapsamlı bir ürün ve hizmet yelpazesi sunuyoruz. Türkiye’de özellikle finans, telekomünikasyon, kamu ve perakende sektörlerine büyük önem veriyoruz. Şu anda Türkiye’deki bankaların büyük çoğunluğuyla çalışıyoruz. Kamu tarafında da açık kaynak teknolojilerine gösterilen destek sayesinde önemli iş birliklerimiz var. Kamu sektöründe bulut teknolojilerine büyük ilgi var. Telekomünikasyon tarafında, önümüzdeki yıl Türkiye’de hizmet veren üç telekom operatörü için sadece onlara hizmet verecek özel bir ekip kuruyoruz. Sanallaştırmaya yönelik Openstack projelerine daha da ağırlık vereceğiz. Diğer bir planımız ise finans ekibimizi geliştirmek.”

Türkiye’de hızlı bir büyüme yakaladıklarını ifade eden Tekin, “2016 yılını yüzde 75’lik bir ciro büyümesi ile kapattık. 2017 yılını yine hatırı sayılır bir ciro artışı ile kapatmayı hedefliyoruz. Dünya geneline baktığımızda Amazon, Google ve Alibaba bulut alanında Red Hat desteği alan büyük yapılar arasında yer alıyor. Türkiye’de ise Turkcell, Garanti Bankası ve n11 referanslarımız arasında yer alıyor” dedi.

Dijital dönüşümü gerçekleştiren şirketler daha şanslı

Haluk Tekin’den sonra söz alan Red Hat Türkiye, İtalya ve İsrail’den Sorumlu Bölge Müdürü Gianni Anguilletti, dijital dönüşüm gerçekleştiren şirketlerin sektördeki rakiplerinden daha fazla kâr ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Şirket yöneticileri 2020 yılına kadar gelirlerinin yüzde 50’sinin dijital kanallardan geleceğini öngörüyor. 2016 yılındaki rakamlara baktığımızda dünya genelinde 3,8 milyar kişiye ulaşan internet kullanıcılarının yüzde 53’ünün online işlem gerçekleştirdiğini görüyoruz, bu rakam şirket yöneticilerinin öngörüsünü doğruluyor. CIO’lar ise en büyük tehdidin farklı sektörlerden pazara giren ve dijital açıdan donanımlı rakiplerden geleceğine inanıyor. Bu yüzden çalışanların üretkenliğini ve verimliliğini artırarak, süreç etkinliğini geliştirerek maliyetleri düşürmek gerekiyor. İşte bu noktada Red Hat devreye giriyor.”

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.