Qualcomm, mobil cihazlar için geliştirdiği 5G modem yongasını başarıyla denedi

Qualcomm, mobil cihazlar için geliştirdiği 5G modem yongasını başarıyla denedi

Altyapı tarafında 5G ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor ve yavaş yavaş standartlaşmada sona geliniyor. Elbette sadece altyapının gelişmesi yeterli değil, altyapıyla kullanılacak mobil cihazların da 5G altyapısına uyumlu olması gerekiyor. Qualcomm da bu anlamda boş durmuyor ve çalışmalarına hızla devam ediyor. Şirket, bugün yaptığı bir açıklama ile mobil cihazlara yönelik geliştirdiği bir modem yongasını başarıyla deneyerek 5G veri bağlantısını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Qualcomm® Snapdragon™ X50 5G modem yongası, yapılan denemelerde 28 GHz mmWave bandından gigabit hızına ulaştı. Bu deneme 5G NR özellikli mobil cihazların tüketicilerin kullanımına sunulacağı günü daha da yaklaştırdı. Qualcomm ayrıca 5G teknolojisinin akıllı telefonlar için en uygun hale getirilmesini amaçlayan ilk 5G özellikli akıllı telefon referans tasarımının da testlerine başladı.

Mobil cihazlar için 5G modem yongası üzerinde çalışan 5G veri bağlantısını 28 GHz mm Wave bandından gerçekleştirmenin Qualcomm Technologies’in uzmanlığını ispatladığını belirten Qualcomm Technologies Inc. Başkan Yardımcısı ve QCT Başkanı Cristiano Amon sözlerine şöyle devam etti: “Bu büyük gelişme ve 5G özellikli akıllı telefon referans tasarımımız, Qualcomm’un mobil cihazlarda 5G NR’ye nasıl yön verdiğini ve dünyanın dört bir yanındaki mobil geniş bant deneyimini müşteriler için nasıl geliştirdiğini ortaya koyuyor.”

Dünyanın çeşitli yerlerinde birçok operatör altyapısında 5G’nin hızlı bir şekilde kullanıma geçmesi için çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de de mobil operatörler zaman zaman 5G’ye yönelik çalışmalarını hızlandırdıklarına yönelik çeşitli açıklamalar yapıyorlar. 5G teknolojisinin ticari olarak 2020 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.