Nokia 8’i on gün boyunca deneyimledim, işte izlenimlerim

Nokia 8’i on gün boyunca deneyimledim, işte izlenimlerim

Geçtiğimiz hafta Türkiye – İzlanda maçı için hızlı trenle Eskişehir’e gittim. Hazır Eskişehir’e gitmişken Nokia 8’i güzelce deneyimleyip izlenimlerimi sizlere aktarmak istedim. Yazıda ağırlıkla bu yolculuk esnasında çektiğim fotoğrafları kullandım. Dilerseniz deneyimlerimi okumadan önce buradaki Nokia 8 incelemesini okuyarak telefon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha önce Nokia’nın Windows işletim sürümüne sahip eski modellerini bir iki defa denedim ve bir türlü alışamadığım için kullanamadım. Kameraları haricinde eski Nokia telefonları nedense bir türlü sevemedim. Bu yüzden de Nokia telefonlar için bende oluşmuş bir önyargı ile Nokia 8’i kullanmaya başladım. Eskişehir’e giderken acaba diğer telefonumu da yanıma alsam mı diye içimden geçirmedim değil. Ama telefonu kullandıkça önyargımın boş olduğunu anladım. Hele trenle 100 kilometrenin üzerinde hızlarla çektiğim fotoğraflara bakınca bu daha da netleşti.

Hızlı Tren

Bu durumda ilk belirtmem gereken şey HMD Global’in Nokia markasının eski günlerine kavuşması için Nokia 8’de büyük gayret ettiği. Daha eski Nokia modellerinde olduğu gibi kamerasına büyük özen göstermiş ve ZEISS ile birlikte çalışarak gayet iyi bir iş çıkarmış.

Biraz önce de bahsettiğim gibi Nokia telefonlarla ilgili bir önyargım vardı. Kalite konusunda pek sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyordum ama performans ve kullanımla ilgili sorunlar olabileceğini düşünüyordum. Nokia 8 donanım olarak rakipleriyle kafa kafaya rekabet edebilecek özelliklere sahip. Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB depolama kapasitesi, Adreno 540 grafik işlemcisi ve diğer özellikleriyle ve Android’in saf sürümünü kullanması sayesinde kıyaslama yazılımlarında diğer telefonlara göre daha iyi sonuçlar alıyor. Bu sonuçlarda Android işletim sisteminin saf Nokia’nın kullandığı tabirle “temiz” olmasının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Şu an her türlü oyunu rahatlıkla oynayabilir ve uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Rakiplerine göre eksiği yok fazlası var diyebiliriz. Bu arada Android Oreo’yu alacak ilk telefon modellerinden olduğunu da söylememe gerek yok sanırım.
Eskişehir düşük ışık

Ekran kalitesi memnun edici seviyede

Telefonun ekranı oldukça kaliteli ve parlak. 700 lit’e kadar yükseltilebilen parlaklığıyla güneş ışığı altında dahi rahatça kullanabiliyorsunuz. Bu konuda hiç sorun yaşamadım. Ayrıca kaliteli ekranı ile dizi ve film izlemek gerçek bir keyif. Hızlı trenle giderken vakit geçsin diye telefonuma yüklediğim birkaç diziyi izledim. Ses kalitesinden ve içinden çıkan kulaklığın kalitesinden oldukça memnun kaldım. Aynı şekilde oyun oynarken de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ne takılma, ne kilitlenme ne da başka bir sorun çıkmadı. Bu arada Nokia 8 her zaman açık ekran özelliğine sahip. Bu sayede ekranın üst kısmında saat, gelen mesajlar, aramalar gibi çeşitli bilgileri her zaman görebiliyorsunuz. Dilerseniz ayarlardan bu özelliği kolayca kapatabiliyorsunuz.

Bu aralar benim telefon alırken en çok dikkat ettiğim özelliklerden biri kamerası. Çocuğunuz olunca kamera en çok önem verdiğiniz şeylerden biri haline geliyor. En azından benim için bu şekilde. HMD Global, Nokia 8’in kamerası için dünyanın önde gelen lens üreticilerinden biri olan ZEISS ile birlikte çalışmış. Kamera uygulaması haricinde Nokia 8’deki Android işletim sistemine hiç dokunulmamış. Kamera uygulaması oldukça sade ve kullanımı çok kolay. Nokia 8’in kamerasını telefon ekranı kapalıyken dahi güç düğmesine 2 kere basarak açabiliyorsunuz. Maç seyrederken bu özelliğini oldukça sık kullandım. Gol atarız diyerek her kaleye gittiğimizde hızlı bir şekilde kamerayı açabildim. Ama bir türlü kötü şansımızı kırıp beklediğimiz golü bulamadık. Her neyse biz yine telefona dönelim. Kamera ekranında alt kısımda bulunan düğmelerle fotoğraf ve video arasında geçiş yapabiliyorsunuz, Sağ taraftaki küçük imaj düğmesiyle fotoğrafları görebiliyorsunuz. Deklanşör tuşunun üstünde yer alan simgeyle (fotoğraf modunda Live Bokeh, panorama, Rötuş ve manuel fotoğraf ayarları, video modunda ise yavaş ve hızlı çekim) çeşitli ayarları yapabiliyorsunuz. Ekranın üst kısmında ise HDR, flaş, ön, arka ve Bothie seçimlerinin yapılabildiği düğmeler yer alıyor.

Bothie Modu

Size benim telefonun en beğendiğim özelliklerinden biri olan Bothie modundan bahsetmek istiyorum. Bu özellikle telefondaki üç kamera birden aktif hale geliyor ve ekran ikiye bölünüyor. Böylece aynı anda hem ön kamerayı hem de arka kamerayı kullanarak hem siz hem de çektiğiniz fotoğraf aynı karede yer alıyorsunuz. Örneğin bir konserde hem kendinizi hem de sahneyi aynı kareye alabiliyorsunuz. Ya da bir grubun fotoğrafını çekerken bir şekilde siz de fotoğraf karesinde yer alıyorsunuz. Bana “selfie” çekmekten daha kullanışlı gibi geldi. Daha önce bazı telefonlarda da bu özelliği görmüştük ama Nokia 8’de biraz daha kullanışlı hale gelmiş. Bu özelliği oldukça sık kullandım.

Eskişehir Bothie denemesi

Live Bokeh Özelliği

Nokia 8, arkasındaki çift kamera sayesinde fotoğraflara “bokeh” dediğimiz derinlik efekti katıyor ve arka planı bulanıklaştırabiliyor. Çift kameraya sahip diğer telefonlarda da bulunan bu özellik, Nokia 8’de biraz daha farklı. Live Bokeh ile daha fotoğrafı çekerken arka planı ne derece bulanıklaştırabileceğinizi belirleyebiliyorsunuz.

Bokeh efektli

Fotoğraf kalitesi

Telefon, Phase Detection Autofocus (Faz Algılamalı Otomatik Odaklanma) özelliği sayesinde ortam ışığı iyi olduğu sürece nesnelere çok hızlı bir şekilde odaklanabiliyor ve deklanşör düğmesine bastığınız anda fotoğraf çekebiliyorsunuz. Düğmeye uzun süre basılı tutarak (burst mode) ya da art arda basarak fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ancak ortamdaki ışık iyi değilse odaklanma biraz gecikebiliyor. İki kameranın birleşimi sonucunda ortaya gayet güzel detay seviyesi fotoğraflar ortaya çıkıyor. HDR özelliği yüksek kontrast olan durumlarda gayet güzel iş çıkarıyor. Çok müze ve anıt gibi turistik fotoğraflar çekmeyi seven birisi iseniz sizi mutlu edecek özelliklere sahip.

Eskişehir

Düşük ışık performansı

Düşük ışık altında ise ne yazık ki Nokia 8 rakipleri kadar iyi iş çıkaramıyor. Karanlıkta çektiğim fotoğraflar biraz gren miktarı beklediğimden yüksekti. Yine de OIS sayesinde düşük ışıkta dahi ben dahil birçok kullanıcıyı memnun edecek fotoğraf kalitesine sahip. Rakip cihazlarla çekilen fotoğraflara baktığımda farkın çok da yüksek olmadığını gördüm. Çektiğim fotoğraflarda bunu görebilirsiniz. Bana kalırsa bir sonraki güncellemede kameraların eksiklikleri giderilerek çok daha iyi bir hale gelecek gibi gözüküyor. Eskişehir’de kaldığımız otelde ve maç öncesinde çektiğim fotoğraflara bakarsanız bunu kolayca görebilirsiniz.

Eskişehir düşük ışık

Ön kamera

Nokia 8’in 13 megapiksellik ön kamerası da gayet iyi sonuçlar veriyor. Ön tarafta flaş bulunmuyor, ekran flaş yerine kullanılabiliyor. Ön kamera kalitesi açısından baktığımızda piyasadaki birçok cihazı rahatlıkla geride bırakıp en ön sıralara yerleşiyor. Selfie sevenleri memnun edecek kaliteye sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. Maçta esnasında birkaç selfie çekildim ama güzellik modu bile yediğimiz gollerin üzüntüsünü gideremedi.

Türkiye - İzlanda maçı Selfie

Video kalitesi

Nokia 8’in hem ön hem de arka kamerasıyla 4K video çekebiliyorsunuz. Video kalitesinin benim beklediğimden çok daha kaliteli olduğunu rahatça söyleyebilirim. Optik imaj stabilizasyonu sayesinde hem Full HD hem de 4K video çekerken rahat ediyorsunuz. Titremeleri ve hafif sarsılmaları gayet düzgün bir şekilde azaltıyor. ZEISS’ın imzası bulunan lens, örnek videolarda da görebileceğiniz gibi yoğun gün ışığı altında dahi ışık değişiklikleriyle çok iyi bir şekilde başa çıkabiliyor. Yalnız çok sık 4K video çekmeyi düşünüyorsanız yüksek kapasiteli Mikro SD kart kullanmanızda fayda var. Aşağıdaki videolarda 4K ve FullHD arasındaki farka bakabilirsiniz. Bu arada ortam sesine dikkat etmeyi unutmayın.

Nokia 8’in video çekiminde en çok hoşuma giden özelliği ise OZO oldu. OZO sayesinde ortam sesi videolara mükemmel bir şekilde yansıyor. Çektiğiniz videoları kulaklıkla izlediğinizde ses farkının müthiş olduğunu kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Video ekranında üst sağ kısımda olan mikrofon düğmesine dokunarak bu özelliği kapatıp açabiliyorsunuz. Buradan dilerseniz ön, dilerseniz arka ya da her iki mikrofonun kullanıldığı “surround” seçeneğini tercih edebiliyorsunuz.

Nokia 8’in video ile ilgili bir diğer özelliği ise doğrudan kamera üzerinden YouTube ve Facebook’ta canlı yayın yapabilme. Kamera ayarlarından YouTube ve Facebook canlı yayın hesap ayarlarını yaptıktan sonra birkaç dokunuşla anında canlı yayın başlatabiliyorsunuz. Gazeteci olarak bu özelliği ben çok tuttum.

Telefonun alt kısmında bulunan parmak izi okuyucusu da gayet hızlı ve düzgün bir şekilde çalışıyor. 10 günlük kullanım boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Günlük pil kullanımı

Nokia 8’de 3.060 mAh’lik bir pil bulunuyor. İlk bakışta akşama kadar pili yetmez diye düşünmüştüm ama kullanımlarımda çoğu zaman 22.00’ye kadar tekrar şarj etme ihtiyacı duymadım (Sabah saat 09.00 gibi şarjdan alıp kullanmaya başlıyorum). Benim gibi telefonu yoğun kullanan birisi için bu gayet şaşırtıcı oldu. Bunun en büyük nedenlerinden birinin sistem kaynaklarını sömüren üreticilerin yüklediği uygulamaların olmamasına bağlıyorum. Kısaca saf Android’in başarısı demek mümkün. Nokia 8, hızlı şarj destekliyor. QuickCharge 3.0 desteğine sahip olan telefonun pili yüzde 3 gibi rakamlardan yüzde 50 gibi rakamlara kadar yarım saat gibi kısa sürede doluyor. Tam şarj için ise 2 buçuk saat yeterli oluyor. Pilin kullanım ömrünün hemen dolmaması için ben yüzde 30 ve yüzde 80 arasında şarj etmeyi tercih ediyorum. Ama yaptığım testlerde telefonun pilini tamamen boşaltıp tamamen doldurdum, bu normalde yapılmaması gereken bir şey elbette. Maç günü saat 11 gibi evden çıkarken telefonu tam şarj ederek çıktım. Hızlı trende, Eskişehir’in içinde yoğun kullanmama rağmen gece saat 23.00’e kadar telefonun şarjı yüzde 5’in altına düşmemişti.

Eskişehir düşük ışık

Suya dayanıklılık

Şu an piyasaya çıkan birçok üst düzey telefon IP68 suya karşı dayanıklılık seviyesine sahip. Yani belirli bir metreye kadar suyun içine koyduğunuzda bile telefona bir şey olmuyor. Ancak Nokia 8’de bu suya karşı dayanıklılık seviyesi IP54, yani su sıçraması, üzerine su dökülmesi gibi durumlara karşı dayanıklı. Her ne kadar binlerce lira verdiğim bir telefonu suyun içine bilinçli bir şekilde koymak gibi bir niyetim olmasa da suyun içine düşürdüğümde ya da cebimde unutup havuza girdiğimde telefonun sağlam kalması için IP68 özelliğini Nokia 8’de de görmek isterdim.

Gelelim can alıcı noktaya, Nokia 8’in Türkiye’de satış fiyatı 3.299 TL olarak açıklandı. Ancak ben bu fiyatın Türkiye şartları için biraz yüksek olduğunu düşünüyorum. Kurlarda çok büyük değişiklik olmazsa fiyatının gayet makul olan 2.750 TL seviyelerine gelmesini bekliyorum. Şu an Hepsiburada ve N11 gibi online alışveriş sitelerindeki satış fiyatı ise 3.000 TL civarında.

Sonuç olarak Nokia 8, bence Nokia’nın geri dönüşü açısından önemli bir adım olmuş. Donanım ve yazılım kalitesini üst düzeyde tutarak farklı modellerle giriş seviyesinden üst seviyeye kadar tüm kullanıcıları hedefleyen cihazlarla eski günlerine dönmemesi işten değil. Ben açıkçası Nokia’dan bundan sonraki modeller için konuşmak gerekirse, rakipleriyle çok daha sıkı rekabet edebilecek çok daha yenilikçi, daha sağlam ve daha cazip özelliklere sahip bir model bekliyorum.

Nokia 8 ile çekilmiş fotoğraflara aşağıdan göz atabilirsiniz:

Nokia 8 Deneyim

Türkiye – İzlanda maçında çektiğim video görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz. Size Nokia 8’in video kalitesi ilgili bir fikir vereceğini düşünüyorum.