Nokia: 5G kullanıma hazır ve biz doğru stratejiye sahibiz

Nokia: 5G kullanıma hazır ve biz doğru stratejiye sahibiz

İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen MWC 2019’da açıklama yapan Nokia CEO’su Rajeev Suri, 5G’nin kullanıma hazır olduğunu ve Nokia olarak doğru stratejiye doğru zamanda sahip olduklarını söyledi. Etkinliğin açılışında konuşan Suri, “Bazen sektörde bir acelecilik olduğu hissine kapılıyorsunuz ancak zamanla her şey yerine oturuyor. İlk zamanlardaki bu his zamanla ortadan kalkacak ve her şeyin rayına oturduğunu göreceksiniz” dedi.

An itibariyle 100’üncü 5G denemesine yaklaştıklarını belirten Suri, bu sayının daha da artacağını sözlerine ekledi. Nokia, 5G konusunda dört farklı kola sahip bir strateji yürütüyor. Bu stratejiye göre operatör tarafında uçtan uca ağlarda yüksek performansa sahip çözümlerle öncü olma, 5G’yi seçili pazarlarda yaygınlaştırma, güçlü bir yazılım iş alanı oluşturma ve hem tüketici hem de kurumlar açısından lisanslama fırsatları oluşturma.

Nokia 5G alanında beş farklı segmentte ürün ve çözüm geliştiriyor: IP ve Optik çözümlerin dahil olduğu telsiz ürünleri, Massive MIMO ve sabit kablosuz bağlanırlık, mmWave, yazılım ve kurumsal LAN. Suri’ye göre 5G pazarı 2025 yılında 15 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak.

Nokia, MWC 2019’da iki yeni Massive MIMO ürünü duyurdu. Sıvı soğutmalı Nokia 5G AirScale Massive MIMO ve Massive MIMO zamanlayıcı. Bu ürünleri Avrupa’da ilk kullanan operatör Vodafone olacak.