Ne yapıyoruz biz?

Ne yapıyoruz biz?
Şenol Balo
OCTOPOD Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo

AYKIRI BAKIŞ

Geçenlerde ülkemizin en büyük yazılım firmalarından birisinin iş ilanına denk geldim. DevOps bulamadık, kendimiz yetiştirdik, belki operasyon tarafına bir network mühendisi bulur muyuz? acaba diye, sosyal medya platformundan paylaşımda bulunulmuş.

Paylaşımı yapan kim? Koskoca uluslararası şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Yanlış anlaşılma olması, yazılım sektöründeki tek borsaya açık şirketten bahsediyorum.

Şimdi birisi bana söylesin, bu ülkede işçi mi yok, iş mi?

Geçenlerde bir üniversitede seminer vereceğiz ve no-code yazılım geliştirme platformumuzun eğitimini gerçekleştireceğiz.

Bölüm Başkanı ile sohbetinizde dedim ki, Bizim Hindistan’ın yaptığını yapmamız, yanı başımızdaki Avrupa’ya hizmet etmek için yazılım fabrikaları kurmamız, teknoloji işçisi yetiştirmemiz gerekiyor. Muhatabım; Aman Şenol Bey burada ne seminerde ne eğitimde işçi kelimesini kullanmayın, aileleri çocuklarını buraya CEO olsunlar diye gönderiyor, çocuklar işçi kelimesini duyarsa derse de devam etmez, semineri de terk ederler dedi.

Aslında çok şaşırmadım. Onlarca üniversitede yaptığım toplantı, seminerler sonucu tespitim şu yönde.

Birkaç istisna dışında üniversiteler, popüler bir yaklaşımla eğitim vermeye çalışan, hocaların fosilleşmiş teknolojileri anlattığı, öğrencilerin kafelerde takıldığı, boşa zaman geçirdikleri yerlere dönmüşler.

Yetişmiş insan beklentinizin çok altında kalan yeni mezunlara, hayatı, işi, hatta iş ahlakını yeni baştan öğretmeye çalışıyoruz. Adları mühendis olan, lise mezuniyetinin sonuna ancak 3-4 aylık bir eğitim ile elde edilecek kadar bilgiyi 4-5 senede ekleyebilmiş, hayatını boşa geçirmiş bir kitle yaratıyoruz. Bu sebeple Google ve Microsoft, üniversite mezunu yerine lise mezunlarımı işe almaya ve kendileri yetiştirmeye başladı.

Bunun yanında birkaç güzel örnekte var. Öğrencilerini yurtdışı yarışlara katılacak kadar güzel eğiten, robot teknolojileri üzerine çalışan üniversitelerin yanında, daha bu işleri lisedeyken vermek için kurulan teknoloji liseleri. Özellikle isim zikredeceğim bu çabaların haklarını vermek adına. Tink ve Kozmos liseleri, geçen yıl yazılımcı ve teknoloji insanlarını daha lisedeyken yetiştirmeyi amaçlayan iki koca yürekli girişim. Tüm eğitim alanına örnek olmaları dileğiyle.