Murat Tüzüm: En büyük önceliğimiz yazılım kullanımının demokratikleşmesi

Murat Tüzüm: En büyük önceliğimiz yazılım kullanımının demokratikleşmesi

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Autodesk University etkinliğinde Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm’le kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Autodesk University’den biraz bahsedebilir misiniz?

Bugün, Autodesk University İstanbul etkinliğimizdeyiz. Autodesk University, Autodesk’in her yıl ABD’de düzenlediği geleneksel bir etkinlik. Toplamda 3 gün süren bu etkinliğe ABD’de on binlerce kişi katılıyor. Ayrıca dünyanın şanslı diyebileceğimiz 13 ülkesinde daha bu etkinliğin biraz daha küçültülmüş bir versiyonunu gerçekleştiriyoruz. İşte bu şanslı şehirlerden birisi de Türkiye. Bu yıl 3’üncü defa düzenliyoruz.

Autodesk’in Türkiye pazarındaki durumundan biraz bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de mimari ve inşaat, üretim ve görsel animasyonun ağırlıklı olduğu medya ve eğlence sektörü olmak üzere üç ana sektörde çözüm sağlıyoruz. Türkiye, bildiğiniz gibi lokomotifi şu an için inşaat olan bir ülke. Bu yüzden en büyük iş hacmimiz doğal olarak inşaat ve mimari sektöründen geliyor. Fakat farklı sektörlere hitap etmenin avantajlarını da görüyoruz. Örneğin bir sektördeki dalgalanmaları diğer sektörlerle dengeleyebiliyoruz. Ancak Türkiye’deki ana faaliyet alanlarımız inşaat, mimari ve üretim.

Kamu tarafındaki çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Kamu kurumlarında ağırlıklı olarak inşaat sektöründe kontrol edici konumda, kamu kendisi iş yapmıyor ama Emlak Konut, TOKİ; şehircilik bakanlığı gibi kurumlarıyla kuralların düzenlenmesi ve kontrol edilmesi aşamasında görevi var. Kontrol amaçlı çözümleri kamuda kullanılıyor. İnşaat sektöründe Yapı Bilgi Modellemesi diye bir kavram var. Farklı iş birimlerinin bir uyum içinde çalışarak proje verimliliklerini artıran bir şey. Bir inşaat dediğinizde en ufak bir inşaatta bile iki üç birim, birlikte çalışıyor. Çok büyük inşaatlarda ise yüzlerce birim birbiriyle uyum içinde çalışması gerekiyor. Bu da yapı bilgi modellemesiyle mümkün oluyor. Bu noktada devletin Yapı Bilgi Modelleme sistemlerinin kullanımını teşvik etmesi için çalışmalarımız var. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapı bilgi modelleme sistemleri standart olarak kullanılıyor. Kamunun teşviki ve desteği bu geçişi hızlandırıyor. Türkiye’de de standart hale gelmesi için hem kamu kurumlarıyla hem de sektör oyuncularıyla birlikte çalışıyoruz. Kamunun bu yönde vereceği destekler hem yazılım sektörü hem de inşaat sektörü açısından büyük önem taşıyor. Verimlilik açısından baktığımızda tüm tarafların büyük kazancı oluyor.

Yapı Bilgi Modelleme sistemlerinin sağladığı avantajlar nelerdir?

En önemli yararlarından biri, biraz önce de bahsettiğimiz gibi verimlilik. Bir diğer yararı ise proje sürelerinin daha öngörülür hale gelmesi. İnşaat sektöründe çok karşılaşılan bir durumdur, bir bitiş tarihi verilir ama bu tarih tam olarak tutturulamaz. Hastaneler, yollar, köprüler, havaalanları gibi birçok proje yaptıran devlet için de verilen tarihlerin tutması büyük önem taşır. Projelerin iyi yönetilmesi, iş birliklerinin daha verimli bir şekilde yapılması proje zamanlamalarının daha doğru bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. İnşaat sektöründe çok karşılaşılan şeylerden biri de şantiye hatalarıdır. Hatalı yapılan bir duvarın yıkılıp tekrar yapılmasını buna örnek verebiliriz. Türkiye için elimde şu an bir veri yok ama yapılan araştırmalar Yapı Bilgi Sistemlerinin şantiye hatalarını dünyada yüzde 40’a kadar azalttığını gösteriyor. Aslında bu da büyük bir mali avantaj sağlıyor ama asıl avantaj zaman kaybını önlemesi.

Eğitim alanındaki çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Tüm okullara ve öğrencilere Autodesk yazılımlarını hiçbir fonksiyon kısıtlaması olmadan ücretsiz olarak sağlıyoruz. Buna çok önem veriyoruz. Bu bir anlamda yazılım kullanımının demokratikleşmesi anlamına geliyor. Bu teknolojiye sahip olabilmek için büyük işler yapan şirketler olmaya gerek yok. Okullarda daha öğrenci aşamasındayken bu teknolojiyi kullanarak daha iyi bir dünya yönündeki hayallerini gerçeğe dönüştürme imkanı sağlıyoruz. Bu fırsat eşitliği sağlıyor, yazılım kullanımını demokratikleştiriyor. Bu çok önemli. Tüm üniversiteler, okullar, akademisyenler ve öğrenciler Autodesk yazılımlarına ücretsiz olarak erişebiliyor.