Mercedes-Benz Türk, IT Think Tank platformu ile 550 bin Euro tasarruf etti

Mercedes-Benz Türk, IT Think Tank platformu ile 550 bin Euro tasarruf etti

Tüm faaliyetlerinde dijitalleştirme çalışmalarını hızla sürdürmeye devam eden Mercedes-Benz Türk, üretim ve bilişim teknolojileri arasındaki zinciri yeni eğilimleri kullanarak eksiksiz bir şekilde birbirine entegre ederken tasarruf da ediyor. Mercedes-Benz Türk’ün, 2015 yılının ağustos ayında, şirket içerisindeki süreçlerin daha hızlı ve işlevsel şekilde yürümesi amacıyla Mercedes-Bez Türk BT Süreç ve Uygulamalar Müdürü Bülent Sertkaya ile Üretim Süreç Planlama Müdürü Koray Işık önderliğinde kurulan IT Think Tank Platformu, sadece üç yıl içerisinde hayata geçirdiği 12 proje ile şirketin toplamda yıllık 550.000 Euro tasarruf etmesini sağladı.

IT Think Tank Platformu, bilişim teknolojilerini kullanarak üretim ve BT departmanlarını ortak hedefler doğrultusunda, yakın çalışan ve birbirini tamamlayan bir ekip haline getiriyor. Platform, üretim süreçlerini mercek altına alarak BT donanımlarıyla entegrasyonu ve bilişim teknolojileri çağına uygun otomasyon ile dijitalleşmeyi ön planda tutan üretim birimleri oluşturmayı amaçlıyor. Platformun çalışmaları sayesinde BT departmanı ile üretim departmanları arasındaki iş birliği güçlenerek ortak bir dil kullanılıyor. Platformun karar komitesinde Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe ve Mercedes-Benz Türk CIO Gökçe Bezmez yer alıyor.

Hız ve sonuç odaklı çalışma kültürü oluşturan ve BT çözümleri aracılığıyla üretimde verim artışını sağlayan IT Think Tank Platformu, 2017 yılında Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG tarafından “Hız İnisiyatifi” platformunda örnek projelerden biri seçildi. Yeni fikirlerin oluşturulmasını ve oluşturulan fikirlerin takibini sağlayan platform, 2019 yılının sonuna kadar Mercedes-Benz Türk’ün yaklaşık 1 Milyon Euro tasarruf etmesini sağlamayı hedefliyor.

Mercedes-Benz Türk IT Think Tank Platformu’nun en iyi 3 projesi

Mercedes-Benz Türk IT Think Tank Platformu’nun hayata geçirdiği projelerin arasında en iyi 3 proje ise:

  1. Şirket için fazla mesai – yol masraf ödemelerinin dijital otomasyonu
  2. Koltuk üretim takip, planlama ve izleme sistemi
  3. RFID (Radyo Frekans Kimliği) ile gerçek zamanlı araç takip sistemi

Mercedes-Benz Türk’ün dijital dönüşümü destekleyen bu platformu, çalışmalarına tüm hızıyla devam ederek şirket içi tasarrufları arttırmayı hedefliyor.