Kablosuz şarj teknolojileri hayatımızı kolaylaştırıyor

Kablosuz şarj teknolojileri hayatımızı kolaylaştırıyor

Bize çok uzun gelse de bundan 8 – 10 sene önce en çok duyduğumuz şeylerden birisi “İnce uçlu şarj cihazı olan var mı” sorusuydu. Birçok restoranda hem ince uçlu hem de kalın uçlu Nokia şarj cihazı bulunurdu.  Diğer şarj cihazlarını da tutan birçok yer vardı. Sonradan telefonların şarj kabloları gittikçe farklılaştı. Akıllı telefonlar çıkınca şarj kablosu sorunsalı biraz olsun azaldı ama tamamen kaybolmadı. Kablosuz şarj istasyonları ve destekleyen akıllı telefonun artması ile birlikte şarj cihazı ve kablosu sorunsalı tamamen ortadan kalkacak gibi.

Samsung ve diğer şirketler bir süredir akıllı telefonlarında kablosuz şarj teknolojisini destekliyor. Apple’ın da dahil olmasıyla birlikte artık her yerde görmeye alışacağımız bir teknoloji haline geliyor. Samsung çeşitli ürünlerinde kablosuz şarj teknolojisini zaten sunuyordu. Yeni iPhone modelleriyle bu kervana Apple da katıldı. Apple da, Samsung ve diğer birçok şirket gibi Qi teknolojisini kullanmayı tercih etti. http://www.qinside.biz/en/support/qi-enabled-phones-2017 adresindeki listeye bakılırsa 100’ün üzerinde akıllı telefon Qi teknolojisini kullanıyor.

Biraz önce de belirtiğim gibi kablosuz şarj teknolojisi yakında daha da yaygınlaşacak. Şu an çeşitli otomobillerde akıllı telefonunuzu şarj etmek için kablosuz şarj istasyonu bulunuyor. Havaalanları, restoranlar, konferans salonları, bekleme salonları ve diğer yerlerde kablosuz şarj istasyonlarını yavaş yavaş görmeye başlayacağız. Bir zamanlar otobüslerde, trenlerde, uçaklarda ve diğer ulaşım araçlarında USB şarj bağlantı noktası gördüğümüzde sevinirdik, şimdi aynı şeyleri herhalde kablosuz şarj istasyonlarında yaşayacağız.

Kablosuz şarj, insan sağlığına zararlı mı?

Şimdi gelelim asıl noktaya. Her yeni teknolojide olduğu gibi kablosuz şarj teknolojisinin insan sağlığına olan etkileri tartışılıyor. Bazı uzmanlar zararlı derken bazıları hayır hiçbir zararı yok diyor. Teknik açıdan baktığımızda kablosuz şarj cihazları şarj ederken düşük frekans kullandıkları için yaydıkları elektromanyetik radyasyon miktarı önemsiz sayılabilecek kadar çok düşük. Kablosuz şarj cihazları bir süredir diş fırçaları gibi küçük aletlerde kullanılıyor, şu ana kadar insan sağlığına olan olumsuz yönde herhangi bir etkisi görülmüş değil. Bu yüzden cep telefonları ve mikrodalga fırınlar gibi şu an net bir şey söylemek söz konusu değil. Yeni teknolojiler geliştikçe bundan yıllar sonra uzmanlar zararlıymış da diyebilirler. Düşünsenize bundan yıllar önce sporculara nefesleri açılsın diye sigara verilirmiş. Yani şu an ne desek boş ama biz sağlığa zararı olmadığını düşünmek istiyoruz.

Peki, bataryanın kullanım ömrüne bir etkisi var mı?

Akıllı telefonlar ve diğer cihazlarda bataryanın aşırı şarj edilmesi elektronik olarak engelleniyor. Yani herhangi bir elektronik arıza yoksa telefonu aşırı şarj etmek mümkün değil. Bataryanın kullanım ömrünün uzun olması için bataryayı yüzde 40 ve yüzde 80 arasında kullanmakta büyük fayda var. Bataryanın en büyük düşmanı yüzde 100 şarj edip şarjı bitene kadar kullanmak. Bataryanın sürekli olarak şarj edilmesi ya da tamamen doldurulup boşaltılması bataryanın kullanım ömrünü etkileyen önemli noktalar. Kısacası kabloyla şarj etmek ve kablosuz şarj etmek arasında pek bir fark yok. Ancak kablolu şarj aletlerinde olduğu gibi kablosuz şarj cihazlarında da kalitesiz cihazla var. Örneğin kalitesiz şarj cihazları ve kabloları telefonun pilinin aşırı ısınmasına ya da şarj girişinin sıcaktan zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden telefonların orijinal şarj cihazlarını ya da kaliteli şarj cihazlarını ve kablolarını kullanmakta büyük fayda var. Örneğin telefonunuz Qi teknolojisini destekliyorsa Qi sertifikalı bir şarj cihazı alın. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey burada Qi Certified ile Qi Compatible (uyumlu) arasında fark vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece kablosuz şarjın normal şarjdan bir farkı yok. Bir de telefonunuzu kablosuz şarj istasyonuna koyduğunuzda kullanırken telefonun bataryasının aşırı ısınmasına neden olabilecek uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Her ne kadar burada kablosuz şarja akıllı telefonlar tarafından baksak da dizüstü bilgisayarlardan elektrikli ev aletlerine kadar birçok alanda kablosuz şarj hali hazırda kullanılıyor. Hatta IKEA gibi bazı üreticiler ürünlerine kablosuz şarj özelliği ekliyor. Bataryası olan her cihazda yakında kablosuz şarj görmek mümkün olacak gibi gözüküyor. Wireless Power Consortium’ın web sitesini ziyaret ederek konu hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki yorum kısmından kablosuz şarj ile ilgili sorularınızı bana yöneltebilirsiniz, dilerseniz düşüncelerinizi de buradan yazabilirsiniz.