İş yeri hekimleri de artık e-imza kullanacak

İş yeri hekimleri de artık e-imza kullanacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile iş yeri hekimlerinin de bu yılın sonuna kadar elektronik imza sahibi olmaları gerektiğini duyurdu. İş yeri hekimleri, İSG Katip (İş Sağlığı ve Güvenliği, Kayıt, Takip ve İzleme Programı) yazılımı üzerinden e-reçete düzenleyebilmek için e-imza kullanacaklar.

E-dönüşüm stratejisi kapsamında uygulanmaya başlanan sağlık sektöründeki e-imza projesi, özel sağlık ve kamu kuruluşlarının ardından iş yeri hekimlerini de kapsayarak yaygınlaşmaya devam ediyor. E-imza’nın iş yeri hekimlerinin işlerini kolaylaştırabilmesini sağlaması bekleniyor.

E-reçete ülke ekonomisine büyük avantajlar sağlıyor

E-reçete, sadece kağıt, kırtasiye giderleri ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor aynı zamanda arşivlenmeyi de kolaylaştırıyor. Bu sayede sağlık sektörünün ve ülke ekonomisinin gelişmesine büyük katkıda bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre şu an Türkiye’de eczanelerde e-imzalı reçete kullanım oranı yüzde 82’yi geçmiş durumda.

E-imza ise hastalarla ilişkili işlemlerin haricinde, hastanelerin idari işleyişinde, sipariş, satın alma, izin, performans değerlendirmeleri, laboratuvar raporlarının imzalanması, muhasebe işlemleri ve hak edişler gibi çeşitli alanlarda da kullanılabiliyor ve hayatı kolaylaştırıyor. E-imza ayrıca vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimlerini de kolaylaştırıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “E-imza, sadece kağıt ve kırtasiye giderlerinde değil arşivleme gibi işlemlerde de büyük kolaylık sağlıyor. E-reçete kullanımının artması hem sağlık sektörüne hem de Türkiye ekonomisine büyük katkılarda bulunacak” dedi.