“Her biri kendi alanında lider, güçlü markalar ve çözümlerimiz ile sektöre hizmet veriyoruz”

“Her biri kendi alanında lider, güçlü markalar ve çözümlerimiz ile sektöre hizmet veriyoruz”

Yıldız Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin en deneyimli teknoloji dağıtıcısı şirketlerinden biri olan Penta Teknoloji’nin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Erünsal’la son dönemde öne çıkan teknolojiler ve Penta Teknoloji’nin faaliyetleri ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Son dönemde özellikle sanallaştırma ve bulut tarafında şirketler büyük yatırımlar yapıyorlar. Bu durum Penta’yı ne şekilde etkiliyor, bu alana yönelik yatırımlarınız ve çalışmalarınız var mı? Bu durum donanım satışlarını nasıl etkiliyor ve özellikle kamu tarafında bu teknolojilere bakış açısı sizce nasıl?

Sanallaştırma ve bulut teknolojisinin öneminin gittikçe arttığı günümüzde, bu teknolojilerin kamu kurumlarında da yerini alması doğaldır. Ancak hala güvenlik ve sürdürülebilirlik açısından şüpheler olduğu için büyümesi yavaş seyrediyor.

Sanallaştırma ve bulut teknolojisi alanında yapılan yatırımların, donanım satışlarını da etkileyen bir unsur olduğu gerçek. Bu alanda yapılan yatırımlar yaygınlaştıkça, donanım satışlarında azalmalar olacaktır. Bulut hizmetleri konusunda yerli şirketlerin artması ve yabancı şirketlerin de lokal “Data Center”lar  açmaları, donanım ürünlerinin satış grafiklerinin değişeceğini gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji dağıtıcısı olarak, değişen koşullarda bulut ve sanallaştırma ürünlerimizi artırarak bu alanda büyümeyi hedefimiz haline getireceğiz.

Yazılım tarafında da Microsoft, Adobe ve Autodesk dahil abonelik sistemine geçiyor. Dolayısıyla geleneksel yazılım satışları yavaş yavaş abonelik satışına dönüşüyor. Bu konuda çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Kurumlar açısından avantajları ve dezavantajları nelerdir?  

Dünyayı tasarlama ve inşa etme şeklimiz hızla değişiyor. Değişen teknoloji trendlerine uyum sağlamak için kullanıcıların ihtiyaçları da dönüşüyor. Tüm bu dönüşüme artan esnek çalışma eğilimini de eklersek, kullanıcıların her cihazdan her an ve her yerde en güncel yazılımlara ve verilerine eksiksiz erişimini sağlayan abonelik modeli en etkin çözüm. Kamu kurum ve kuruluşları açısından baktığımızda ise abonelik modeli, yazılımları daha düşük ön maliyet ile erişilebilir kıldığından, kamu projelerinde doğru araçlarla daha etkin çalışmayı sağlıyor. “Yazılım Kullanıcı Hesabı” ile lisansların kayıt ve kullanımı basit ve etkin bir şekilde yönetilebiliyor. Bu model, sunduğu kısa süreli abonelik çözümleri ile özellikle yeni kurulan ya da proje bazlı çalışan şirketlerde de kullanıcıların nakit akışını daha rahat yönetmesini ve yatırımını optimize etmesini sağlıyor. Penta Teknoloji olarak biz de dağıtıcılığını üstlendiğimiz markalarla onların stratejilerine paralel olarak çalışmalar yapıyoruz. Gerek insan kaynağımız gerekse sistemlerimiz ile abonelik satışlarını hali hazırda uyguluyoruz.

Bir süredir yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojiler ülkemizde de en çok konuşulan konular haline geldi. Bu teknolojiler hayatımıza hangi değişiklikleri getirecek, ne gibi faydalar sağlayacak? Bu alanda çözümleriniz var mı?

Yapay zeka ve makine öğreniminin önemi son yıllarda ülkemizde oldukça arttı. Bu konuda önümüzde ilerlememiz gereken oldukça uzun bir yol var. Bu teknolojilerle iş gücünün daha verimli kullanılması, üretim ve yönetim maliyetlerinin en aza indirilmesi mümkün. Yakın zamanda yapay zeka ile işlenen veriler makine öğreniminin de devreye girmesiyle çok daha işlevsel hale gelecek.

Yapay zeka ve makine öğrenimi konuları, verileri işleyip sonuca vardıktan sonra çıkan sonuçları da veri olarak kullanmaya devam ediyor. Böylelikle tahminlerin doğru olma olasılığı her geçen gün artıyor. Üyelik bilgisi ile ulaşılan verilerin işlenmesi ve yaşanan bölge, cinsiyet, boy, kilo, mevsim vb. birçok verinin de bir araya getirilmesi ile birlikte anlamlı sonuçlara ulaşılıyor.

Örneğin e-ticaret sitelerinde “ilginizi çekebilir” başlığı altında sunulan ürünler önceden sizin geçmişte yapmış olduğunuz alışverişlere göre listelenirken; bu teknoloji ile birlikte yaşadığınız bölge, yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz veya mevsim gibi verileri de işleyerek, daha önce hiçarama yapmadığınız konularda da size önerilerde bulunuyor.

Bir sonraki evrede ise derinlemesine öğrenme (deep learning) gerçekleşecek. Örneğin İngilizce bilen ve çalışan bir yazılımın kendi kendine İspanyolca öğrenmesi gibi.

Bu alanda Penta Teknoloji olarak dağıtıcısı olduğumuz markaların hem yazılım hem donanım anlamında çözümleri var. Özellikle donanım tarafında AI (artificial intelligence-yapay zeka- şeklinde tanımlamak gerekir mi?), Machine Learning, Deep Learning özelinde tasarlanmış ürünler Haziran ayı itibari ile pazara sunuldu.

Büyük veriye yönelik çözümlerinizden ve faydalarından bahsedebilir misiniz?

40’ın üzerinde küresel teknoloji markasının Türkiye dağıtıcısıyız. Sahip olduğumuz geniş ürün yelpazesi, birçok alanda çözüm sunabilme yeteneğimizi de artırıyor. Bu doğrultuda, büyük veriyi işlemeye yönelik sunucu çözümlerimiz mevcut. Bu sunucular büyük verileri hızlı işleme konusunda kendini kanıtlamış sunuculardır.

Şirketler, sahip oldukları büyük veriyi analiz ederek çeşitli sonuçlara ulaşırlar. Bu sonuçlar paralelinde ihtiyaçlara yönelik çözümler üretilebilirler. Hızın en önemli etken olduğu bu çağda büyük boyutlu verilerin işlenmesinde en önemli noktalardan birinin donanım ve zaman maliyetlerini azaltarak verimliliği artırmak olduğunu göz önünde tutmak gerekir. Verileri hızlı işlemek ve sonucuna hızlı ulaşmak tüm şirketlerin amacı olmalıdır.