Fujitsu, yeni yüksek yoğunluklu 5G anten sistemini test ediyor

Fujitsu, yeni yüksek yoğunluklu 5G anten sistemini test ediyor

Fujitsu, 5G ultra yüksek yoğunluklu dağıtık anten teknolojisinin saha denemelerine başladı. NTT DoCoMo ile ortaklaşa yapılan denemelerde yeni anten sistemi kullanılarak yüksek çözünürlüklü bir video yüksek hızlarda birden fazla nokta arasında aktarıldı. İki şirket, 2014 yılından bu yana dağıtık anten sistemlerinin değerlendirilmesi konusunda ortaklaşa çalışmaya devam ediyor.

Test sistemi ekranlarla donatılmış iki mobil istasyon, 16 farklı konuma yerleştirilmiş anten, bu antenleri kontrol eden bir kontrol merkezi ve bu merkezi dağıtık antenlere bağlayan fiber optik kablolardan oluşuyor. Fujitsu’nun yüksek yoğunluklu dağıtık anten teknolojisi hücrelerin şekillerini aktif olarak kontrol ediyor. Böylece mobil istasyonların dağıtık antenler üzerinden yaptığı iletişim kalitesi en üst düzeye çıkarılıyor. Kontrol merkezi üzerinden 32 adete kadar anten kontrol edilebiliyor. Kontrol merkezinde bulunan sinyal işleme donanımı farklı dağıtık antenler üzerinden alınan ve gönderilen sinyalleri tek noktada toplayarak sinyallerin karışmasını önlüyor. Yapılan denemelerde dağıtık antenler üzerinden mobil istasyonlara aynı anda 32 adet yüksek hızlı ve yoğunluklu veri akışı sağlanabilmiş.

Fujitsu 5G

5G denemeleri devam ediyor

Fujitsu, NTT DoCoMo ile ayrıca stadyumlarda yüksek hızlı video aktarımı üzerine 5G çalışmaları yapmayı planlıyor. NTT DoCoMo’nun oluşturduğu 5G deneme ağı aynı zamanda internete bağlı otomobiller için de deneme platformu olarak kullanılıyor. Bu denemeler NTT DoCoMo, Intel, Denso, Ericsson ve Toyota tarafından yürütülüyor. İnternete bağlı otomobillerin test edildiği bu denemelerde otomobil 30 km hızla giderken 1 Gbps indirme 600 Mbps yükleme hızına erişilerek 4K video aktarılmış.

Fujitsu ayrıca geçtiğimiz Salı günü küçük hücreler için geliştirdiği milimetrik dalga (mmWave) teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji düşük güç kullanılarak 10 Gbps bağlantı kurulabilmesini sağlıyor.

5G ile ilgili üreticilerin ve servis sağlayıcıların denemeleri hızla devam ediyor.