Çin’in kontrolünü kaybettiği uzay istasyonu Pasifik Okyanusuna düştü

Çin’in kontrolünü kaybettiği uzay istasyonu Pasifik Okyanusuna düştü

Son günlerde çok konuşulan Çin’in kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1, nihayet dünyanın atmosferine girerek Pasifik Okyanusunun güneyinde henüz tam olarak belirlenemeyen bir bölgeye düştü. Bu düşüşle istasyonun 7 yıldan beri dünyanın yörüngesindeki yolculuğu sona ermiş oldu.

Yapılan hesaplamalar sonucunda uzay istasyonunun düşüşe başlayacağı zaman aralığı 3-4 saate kadar düşürülmüştü ancak hızı saatte yaklaşık 27 bin kilometre olduğu için tam bir düşüş noktası belirlenmesi mümkün değildi. Oldukça ağır olan istasyonun atmosfere girişinden sonra büyük parçalara ayrılma olasılığı olduğu ve tehlike oluşturabileceği konuşuluyordu. Ancak istasyonun okyanusa düşmesi bu korkuları ortadan kaldırdı. Yine de dünyanın büyük bir kısmının denizlerle kaplı olması ve yine karasal kesimlerde insanların yaşadığı yerlerin oranının çok büyük olmaması uzay istasyonunun insanların yaşadığı bir noktaya düşmesi ihtimalini oldukça düşürüyordu. Aerospace Corporation’a göre uzay istasyonunun atmosfere girip parçalandıktan sonra bir parçanın bir insana zarar verme olasılığının trilyonda bir dahi olmadığını açıklamıştı.

2011 yılında yörüngeye yerleştirilen uzay istasyonu aynı zamanda Çin’in ilk kadın astronotuna da ev sahipliği yapmıştı. Çin’in ilk planlarında Tiangong-1 kullanım süresinin sona ermesinden sonra kontrollü bir şekilde okyanusa düşürülecek ve yerini Tiangong -2 uzay istasyonu alacaktı. Ancak Çin bu planını uygulamaya alamadan uzay istasyonunun kontrolünü kaybetti.