Cep telefonu yayalar için de yasak olmalı mı?

Cep telefonu yayalar için de yasak olmalı mı?

İster motosiklet olsun ister otomobil ya da kamyon araç kullanan sürücülerin cep telefonu kullanması yasak. Bunun en büyük nedeni cep telefonu kullanırken dikkatlerinin dağılarak kazaya neden olabilme risklerinin olması. Gerçekten de son yıllarda yapılan kazalara bakıldığında cep telefonu kullanımından kaynaklanan kazalarda önemli bir artış var. Hele ki akıllı telefonlar bu artışı daha da güçlendirdi. Kısa mesaj yazmaktan artık sosyal medyada uzun mesajlar yazmaya ve okumaya geçti. Bu da telefonla konuşmak ya da kısa mesaj okumak veya yazmaktan çok daha tehlikeli. Bunun tehlikesi herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Her ne kadar sanal asistanlar bu işi kolaylaştırsa da ya da araç kitleri biraz daha tehlikesiz hale getirse de tehlike tamamen ortadan kalkmış değil. Bu yüzden cep telefonuna olan yasak devam ediyor. Hatta ABD’deki bazı eyaletlerde araçlarda navigasyon cihazı kullanımı dahi yasak.

Yayaların cep telefonu kullanımı araç sürücüleri kadar tehlikeli olabiliyor

Peki sürücülere yasak olan bu durum yayalar için neden geçerli değil? Yayalar da karşıdan karşıya geçerken cep telefonlarını kullandıkları sırada sürücüler kadar kazaya neden olabilecek riske sahipler. Ya da kaldırımda yürürken önünden gelen insanları görmeyip çarpan (hatta çeşitli videolarda da görüldüğü gibi direğe, çöp kutusuna, yolda park etmiş bir araca ya da başka şeylere çarpan birçok kişi var) yayalar var.

Yayaların yürürken cep telefonu kullanmalarını yasaklayan belki de ilk yer ABD’nin en büyük şehirlerinden birisi olan Honolulu oldu. Honolulu’da karşıdan karşıya geçerken cep telefonunuzu kullandığınız takdirde polis sizi yakalarsa 15 ile 100 dolar arasında değişen ceza ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Büyük bir ihtimalle artan kazalardan dolayı Honolulu yönetimi böyle bir önlem almak durumunda kaldı. Yoksa insanların telefon kullanımı kimseyi ilgilendirmez.

Yayalara cep telefonu kullanımı yasaklanmalı mı?

Honolulu’nun bu kararını ABD ve dünyadaki diğer şehirlerde izleyen başka yerler olacak mı bunu zaman gösterecek. Sizce yayaların kaldırımlarda ve özellikle yaya geçitlerinde cep telefonu kullanmasını yasaklamak doğru bir yaklaşım mı? Sürücülere ceza kesiliyorsa yayalara da ceza kesilmeli mi?