Bugün ortaya çıkan kablosuz ağ güvenliği açığı kapatılıyor

Bugün ortaya çıkan kablosuz ağ güvenliği açığı kapatılıyor

Bugün, kablosuz ağ güvenliğini sağlayan WPA2 protokolü ile ilgili kablosuz ağ kullanıcılarının büyük bir bölümünü etkileyen çok önemli bir açığın ortaya çıktığını ve güvenlik uzmanlarının konuyla ilgili açıklama yapacaklarını yazmıştık. Güvenlik uzmanlarının yaptıkları açıklamalardan sonra işletim sistemi, kablosuz ağ donanımı üreticileri ve konuya taraf olan diğer şirketlerden WPA2 ile ilgili bu açığın kapatılmaya başlandığına yönelik haberler gelmeye başladı.

Açıklama yapan ilk şirketlerden biri de Microsoft oldu. Microsoft, güvenlik açığının Windows’un desteklenen sürümlerinde güncellemeyle kapatıldığını açıkladı. Otomatik güncellemesi açık olan desteklenen Windows işletim sistemleri güncellemeyi otomatik olarak aldı, otomatik güncellemeyi kapatmış olan kullanıcıların ise güncellemeyi elle yapmaları gerekiyor. Bu yüzden her zaman kullanıcıları uyardığımız gibi buradan uyarıyoruz, Windows’un otomatik güncelleme özelliğini kapatmayın, aksi takdirde bu tarz yaygın saldırılara kolaylıkla maruz kalabilirsiniz.

Android tarafında ise Google’dan güncelleme üzerinde çalışıldığı haberi geldi. Güncelleme birkaç hafta içerisinde hazır olacak ve cihazlara dağıtılacakmış. İlk olarak Google’ın kendi Pixel cihazları bu güncellemeyi alacak. Apple tarafında ise herhangi bir kıpırdama yok, şu an hangi cihazların etkilendiği ya da etkilenmediği hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Diğer taraftan kablosuz ağ üreticilerinin bir araya geldiği WiFi Alliance ise üyelerinin kablosuz ağ cihazlarının güncellenmesi için çalışmalara başladığını, hatta bazı üye üreticilerin hali hazırda güncellemeler ve yamalar yayınladığını açıkladı.