Broadcom, Qualcomm için 130 milyar doları gözden çıkardı

Broadcom, Qualcomm için 130 milyar doları gözden çıkardı

Artık Qualcomm’u satın alma arzusunu gizlemeyen Singapur merkezli yarı iletken üreticisi Broadcom, 130 milyar doları gözden çıkardı. Qualcomm’un hisse fiyatı Cuma günü kapanışta 70 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Broadcom’un bu arzusu gerçekleştiği takdirde şimdiye kadar teknoloji dünyasındaki en büyük satın alma operasyonu olarak tarihe geçecek. Şirket, Qualcomm’a şu an hisse başına 70 – 80 dolar arası bir fiyat teklifte bulunuyor. Singapur merkezli şirket, aynı zamanda şu anda antitröst soruşturması aşamasında olan Qualcomm’un 2016 yılında anlaştığı NXP’nin satın alınması sürecinde hiçbir müdahalede bulunmayacak ve bu satın alma da gerekli merciler tarafından onaylandığı takdirde gerçekleşecek. Diğer taraftan ikili satın almayla ilgili anlaşırsa aynı antitröst sürecini yaşayacaklar. Şu ana kadar Qualcomm’dan konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama gelmedi. Qualcomm, bir süredir Apple ile yasal zeminde mücadele ediyor.

Broadcom hedefinde 4G ve 5G var

Broadcom ise bu satın almayla özellikle zayıf olduğu 4G/LTE teknolojileri alanında üstünlük kurmayı amaçlıyor. Yakında hayatımıza girecek olan 5G teknolojilerini de unutmamak gerekiyor elbette.

Broadcom