Artık WhatsApp’ta kişilerin konum hareketleri de takip edilebilecek

Artık WhatsApp’ta kişilerin konum hareketleri de takip edilebilecek

WhatsAppp, daha önce konum paylaşma özelliği ile konuşulan kişilerin nerede olduğunu görebilme özelliği getirmişti. Hatta bu özellik WhatsApp kullanıcıları tarafından en çok kullanılan özelliklerinden biri haline gelmişti. Çoğumuz birisiyle buluşmadan önce artık bana konumunu atar mısın diyoruz.

WhatsApp bu özelliği bir adım daha öteye taşıyor. Artık dileyen kullanıcıların o an nerede olduklarını görebileceksiniz. Örneğin arkadaşınız size izin verdiyse, sizinle buluşmaya gelirken konumunu takip edebileceksiniz. Konum takip izni tek seferde 1, 3 ve 8 saat için verilebiliyor.

Konum takip paylaşımı güvenlik için uçtan uca şifreleniyor ve izin süresi bittikten sonra kullanıcının konumu takip edilemiyor.

Diğer taraftan 3 ya da 8 saat gibi bir takip izni verildiğinde GPS kullanımı artacağından karşı tarafın şarjının kısa sürede bitmesi de söz konusu. Ancak WhatsApp yöneticileri bunun için önlem aldıklarını ve çeşitli optimizasyonlar yaptıklarını, kullanıcıların endişe etmemeleri gerektiğini açıkladılar.  Bu açıklamadan anladığımıza göre konum güncellemeleri belirli aralıklarla karşı tarafa bildirilecek.