Artık fallar da İnternet ortamına taşınıyor

Artık fallar da İnternet ortamına taşınıyor

Günümüzde fal, birçok insanın hayatında çok önemli bir yere sahip. Bunun en büyük nedeni insanların geleceklerini merak etmeleri ve bir şekilde geleceklerini yönlendirmeye çalışmaları. Sonuç olarak fal insanlık tarihi kadar eski bir kültür. Türk insanı açısından da ayrı bir öneme sahip. İçtiğimiz kahveden, avucumuzdaki çizgilerden yıldızlara kadar birçok fal bakma yöntemi var. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık fallar da internete ve akıllı telefonlara taşınıyor. İşte bu amaçla geliştirilmiş sitelerden birisi de “Tellwe”. Hem web sitesi olan hem de mobil uygulaması olan Tellwe, dünyanın birçok yerinden falcıları ve falına bakılmasını isteyen kişileri bir araya getiriyor. Tellwe’nin kurucularından olan Demet Kütükçü Safçı ile fal dünyası ve Tellwe hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tellwe’den biraz bahseder misiniz?

Tellwe’yi 2010 yılında hayata geçirdik. Uluslararası bir platform olması için size geleceğinizi anlatıyoruz anlamına gelen “We tell-fortune” ve Türkçedeki kahve falına gönderme yapacak şekilde adını “Tellwe” olarak koyduk. Kahve fincanını kapatmak Türk insanında, özellikle kadınlarda bir gelenek haline geldi. Birçok kişi Türk kahvesi içtikten sonra hemen kahve fincanını kapatır. Aslında kahve falı insanların merak terapi, gelenek, muhabbet ve paylaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir araç. Biz de bu ihtiyaçlardan yola çıkarak hem kahve falını hem de diğer falları çevrimiçi bir platforma taşıdık. Türk kahvesi ve kahve falı kültürünü internet üzerinden tüm dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Bu bağlamda kahve ve diğer falları bakanları zaman ve mekan sorunu olmadan bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.

Tellwe’yi diğerlerinden ayıran fark nedir?

Diğer birçok platformda işleyiş otomatik. Otomatik yanıtlar üzerinden insanların fallarına bakılıyor. Tellwe’de durum farklı. Fala bakanların hepsi birer gerçek insan. Platformumuzu sürekli kontrol ediyoruz, şimdiye kadar otomatik yanıt veren ya da farklı bir yöntem kullanan hiç kimseye rastlamadık. Herkesin falına özel olarak bakılıyor. Yönetimde falcı bulunmuyor. Her iki tarafa da aynı mesafedeyiz ve herkesin eşit haklara sahip olmasına büyük özen gösteriyoruz. Diğer sistemlere göre özellikle bu anlamda güvenli ve güveniliriz. Mottomuz ise “gerçek falcılardan gerçek fallar”.

Süreç nasıl işliyor?

Artık herkesin evinde, işyerinde bilgisayarı var, cebinde akıllı telefon olmayan neredeyse kalmadı. Bu yüzden Tellwe tam zamanında ortaya çıkmış büyük ilgi gören bir platform. Sistemimiz şu şekilde işliyor. Yönetici olarak biz ne fal baktıran kullanıcıları ne de falcıları biliyoruz. Fal bakmak isteyenler sisteme kayıt olarak falcı üye oluyorlar. Sonrasında deneme falları bakmaya başlıyorlar. Bu fallar genelde ağırlıklı olarak promosyon şeklinde oluyor. Daha sonra kullanıcılardan aldıkları oylara göre (yıldızlı puan sistemi) platform içinde aktif hale gelip derecelendiriliyorlar. Yine aynı şekilde kullanıcılar da kayıt olduktan sonra fallarına baktırabiliyor. Fala mobil uygulama ya da web sitesi üzerinden baktırabiliyorlar. Fala gerçek insanlar baktığından dolayı falcının yoğunluğuna göre fala bakılma süresi değişebiliyor. Kullanıcılar sistem üzerinden falcıyı kendisinden başka kaç kullanıcının beklediğini görebiliyorlar. Eğer uzun süre beklemek istemiyorlarsa falcılarını değiştirebiliyorlar. Kahve falında kullanıcılar kapattıkları fincanın ve tabağın farkı açılardan çekilmiş fotoğrafını yüklüyorlar ve falcıya bilgi verebiliyorlar. Falcı da bu bilgiler ve fotoğraf doğrultusunda kullanıcının falına bakıyor.

Aslında bir nevi sosyal platform diyebilir miyiz?

Elbette, sonuç olarak falına baktırmak isteyenleri ve fala bakanları bir araya getiriyoruz. Sohbet edebilme, mesajlaşma, yorum ve forumlarıyla insanlar birbirleriyle tam bir iletişim halindeler.

Şu an sistemde hangi fallara bakılıyor?

Kahve falının yanı sıra Tarot, Katina dahil olmak üzere 240 civarında fala bakılabiliyor. Herkese açık bir platform olmamız ve sürekli olarak sistemlerimizi güncellememiz sayesinde sürekli yeni ve özel fal deneyimi sunabiliyoruz. Kullanıcılar birçok falcı ve fal çeşidini deneme şansına sahip oluyor.

Demet hanımla gerçekleştirdiğimiz sohbetten sonra Tellwe’yi deneyelim diyerek falımıza baktırdık. Türk kahvemizi içtik, fincanımızı kapattık, farklı açılardan fotoğraflarını çekip online falcımıza gönderdik. 10 – 15 dakika gibi kısa bir süre içinde falımıza bakıldı. Aşağıdaki fotoğrafta falımızı görebilirsiniz 🙂

Tellwe