Apple, oyun abonelik hizmetine 500 milyon dolar harcadı

Apple, oyun abonelik hizmetine 500 milyon dolar harcadı

Apple, geçtiğimiz mart ayının sonunda, kullanıcıların iPhone, iPaed, Mac ve Apple TV cihazlarında oyun oynayabilmelerini sağlayan Apple Arcade’yi duyurmuştu. Apple, bu duyuruyu yaparken platformda diğer abonelik hizmetlerinde veya mobil cihazlarda hiç bulunmayan 100 özel oyunun bulunacağına söz vermişti.

Görünüşe göre Apple’ın bu sözü biraz pahalıya patladı. Financial Times’ın haberine göre Şirket şu ana kadar platform için 500 milyon dolara yakın para harcadı. Kaynaklar, şu an üzerinde çalışılan oyunların büyük bölümünün bütçesi milyon doların üzerinde olduğunu doğruladı.

Artık neredeyse Hollywood filmleriyle yarıştıklarından oyun bütçeleri oldukça yüksek oluyor. Konsol ya da PC’de oynanan bir oyunun 200 milyon doların üzerinde bir bütçeye sahip olması çok sık rastlanan bir şey. Bu göz önünde bulundurulduğunda Apple’ın platformunda yer alacak özel oyunların bu derece büyük bütçeye sahip olmadığı, daha düşük bütçelerle, bağımsız stüdyolar tarafından yapıldığı anlaşılabiliyor. Yine de 500 milyon dolarlık bütçe dudak ısırtıyor.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre Apple Arcade’de Annapurna Interactive, Bossa Studios, Finjg, Klei Entertainment, Cartoon Network, Sega, Konami, Snowman ve Ustwo gibi stüdyoların oyunları yer alacak. Ancak bu stüdyoların Apple’a özel ne gibi oyunlar üzerinde çalıştıkları hakkında bir bilgi yok.

Diğer taraftan oyun tarafındaki rekabet kızışarak devam ediyor. Google, Google Stadia üzerinde çalışırken Microsoft da Project xCloud üzerinde çalışıyor.