Amazon’un kaybı Microsoft’un kazancı olmuş…

Amazon’un kaybı Microsoft’un kazancı olmuş…

Techspot’ta yer alan bir habere göre, Jeff Bezos yaklaşık 10 yıl önce Satya Nadella’yı Amazon’a transfer olması için ikna etmeye çalışmış ancak Nadella Microsoft’ta kalmayı tercih etmiş.

2014 yılında bayrağı Steve Ballmer’dan devralan Satya Nadella, Microsoft’un kötü gidişatına son vererek şirketin Pazar değerini 250 milyar dolar artırdı. Ancak bundan 10 yıldan biraz daha uzun bir süre önce Amazon’dan gelen iş teklifini kabul etseydi belki de Microsoft açısından işler bu şekilde gelişmeyecekti. Kısacası Amazon’un kaybı bir şekilde Microsoft’un kazancı olmuş.

Bunu açıklayan ise şu an Kuzey Dakota Valisi olan ve daha önce Satya Nadella’nın Microsoft’ta müdürü olarak görev yapan Doug Burgum: “Jef Bezos, Nadella’yı transfer etmeye çalışıyordu. Benim görevim onun şirkette kalmasını sağlamaktı.”

Nadella’nın Microsoft’ta kalmasını sağlamak başarının önünü açtı

Burgun, çevrimiçi kitap satan bir firmaya göre Microsoft’un kendisine çok daha geniş imkanlar ve fırsatlar sağlayacağını söyleyerek Nadella’nın şirkette kalmasını sağlamış. Görünüşe göre, Burgun o zamanlar Amazon’un böylesine bir dünya devi olabileceğini hiç tahmin edememiş. Burgun bununla ilgili olarak, “Amazon’la ilgili değerlendirmelerimde yanılmışım, ama Nadella’yı kalma konusunda ikna etmekle doğru bir iş yapmışım” diyor.

Burgum, o dönemde Nadellayı yöneticisi olduğu İş Çözümleri Grubunun başına geçmesi için hazırlıyordu. Steve Ballmer ise Nadella’nın daha sonra Bing’i oluşturacak Windows Live Search grubunun mühendislik kolunu yönetmesini istiyordu. Daha sonrasında Sunucu ve Araçlar Grubunun başına geçen Nadella, 2014 yılında bayrağı Ballmer’dan devralarak Microsoft’un liderlik koltuğuna oturdu.

Rakip olmalarına rağmen Bezos ve Nadella her iki şirketin birlikte çalışmaları yönünde ortak adımlar da atıyorlar. Örneğin geçtiğimiz haftalarda Microsoft ve Amazon, sanal asistanları Alexa ve Cortana’nın uyum içinde çalışabilmeleri için bir anlaşma imzaladılar.

Haberin orijinali için: https://www.techspot.com/news/71038-jeff-bezos-tried-bring-satya-nadella-amazon-over.html