Afganistanlı kullanıcılar Wikipedia’ya cep telefonlarından ücretsiz olarak erişebilecekler

Afganistanlı kullanıcılar Wikipedia’ya cep telefonlarından ücretsiz olarak erişebilecekler

Taliban yönetiminin ülke üzerindeki etkilerini yavaş yavaş üzerinden atan Afganistan, eğitim ve teknoloji alanında diğer ülkelere yetişmek için çabalamaya devam ediyor. Taliban yönetiminin 2001 yılında uzaklaştırılmasından sonra 2002 yılında internet ağına kavuşabilen Afganistan, mobil internet ağına ise ancak 2012 yılında kavuşabilmişti. Afganistan hükümeti ülkenin ekonomik açıdan gelişebilmesi için İnternet’in büyük önem taşıdığına inanıyor ve bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaları sürdürüyor desek de 2016 yılında 25 milyon nüfusa sahip ülkenin sadece yüzde 12’sinin internet erişimi var.

2011 yılında Birleşmiş Milletlerin internet erişimini insan hakkı olduğunu açıklamasından sonra gelişmekte olan birçok ülkede sosyal medya şirketleri düşük veri kullanan ya da uygulamalarına ücretsiz olarak erişilebilmesini sağlayan hizmetler geliştirdiler. Bu gibi hizmetler sayesinde Afganistan’da sosyal medya kullanıcılarının sayısı geçtiğimiz yıl bir patlama yaparak yüzde 40’ın üzerinde artmış. Dolayısıyla bu tarz ücretsiz hizmetler gelişmekte olan ülkeler için büyük bir önem taşıyor.

Sosyal medya şirketlerinin sağladığına benzer bir hizmet de Afganistan’daki mobil operatörlerden Roshan ile Wikimedia Foundation’dan geldi. İkili arasında yapılan anlaşmaya göre Afganistan’daki kullanıcılar önümüzdeki yıldan itibaren Wikipedia’ya ücretsiz olarak erişebilecekler. Roshan kullanıcıları, Wikipedia’nın arama ve düzenleme özelliklerine de ücretsiz olarak erişebilecekler. Wikipedia kullanımları veri paketlerinden düşmeyecek. Bu arada Roshan, 4G hizmetini geçtiğimiz aydan bu yana Afganistan’da veriyor.

2012 yılında herkesin Wikipedia’ya kolayca ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesini amaçlayan Wikipedia Zero 50’nin üzerinde yaklaşık 60 operatör tarafından kullanıcılara hizmet olarak sunuluyor.

Afganistan’dan dahi ulaşılabilen Wikipedia’ya ne yazık ki Türkiye’den bırakın ücretsiz erişimi, VPN ya da diğer yöntemler kullanılmadan erişilemiyor.