Acer Nitro 5: Tam bir oyuncu bilgisayarı

Acer Nitro 5: Tam bir oyuncu bilgisayarı

Acer’ın oyunculara yönelik olan yüksek performanslı modellerinden Nitro 5 geçtiğimiz günlerde konuğumuz oldu. Yaklaşık 15 gün boyunca tabiri caizse tam bir oyun canavarı olan bilgisayarı deneme fırsatımız oldu.

Oyunculara yönelik dizüstü bilgisayarlarda geçmişte oldukça kaba bir duruş olurdu. Ancak son yıllardaki işlemcilerde ve diğer teknolojilerde yaşanan gelişmeler bu durumu oldukça değiştirdi ve son derece ince ve şık görünüme sahip ışıl ışıl dizüstü bilgisayarlar ortaya çıkmaya başladı. Acer Nitro 5 de bu bilgisayarlardan biri. Dışarıdan baktığımızda oyunculara yönelik çok şık bir tasarıma sahip olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Metal görünümlü kasası, kullanımı oldukça rahat olan arka aydınlatmalı klavyesiyle, kullanıcı tarafından kontrol edilebilen fanlarıyla ve yaklaşık 2,7 kiloluk ağırlığıyla tasarım açısından bizden iyi not alıyor.

Yüksek performans/fiyat oranı

Gelelim Nitro 5’in teknik özelliklerine. Cihazın piyasada çeşitli modelleri bulunuyor. Bize gelen modelin adı tam olarak Nitro 5 AN515-51-726Z. 15,6 inç Full HD destekli IPS ekrana ve 16 GB belleğe sahip Nitro 5’in işlemcisi ise Core i7-7700HQ. Oyuncular açısından en önemli bileşenlerden biri olan ekran kartı ise GeForce GTX 1050. Ayrıca cihazda 1 TB’lık sabit disk bulunuyor. Acer’ın fiyat/performans açısından en iyi düzeyde tutmaya çalıştığı Nitro 5, piyasada bulunan hemen hemen tüm oyunları sıkıntısız bir şekilde oynayabilmenizi sağlıyor. Yakın gelecekte çıkacak oyunlarda da herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Bu arada inceliğinden sizin de tahmin edebileceğiniz gibi üzerinde herhangi bir optik okuyucu bulunmuyor. Üzerinde iki adet USB 2.0, bir adet USB 3.0 ve bir adet USB 3.1 olmak üzere 4 USB bağlantı noktası olan Nitro 5, Windows 10 Home sürümüyle birlikte geliyor.

Acer Nitro 5

Pil ömrüne gelirsek; 3220 mAh’lik 4 hücreli lithium pil sayesinde klavye aydınlatması açık ve ekran parlaklığı normal düzeydeyken günlük bir kullanımda (web sitesinde gezinmek, yazı yazmak, youtube’da video izlemek gibi) 8,5 saatlik bir kullanım sağlayabiliyor. Yoğun kullanımda ise bu süre düşebiliyor ancak teknik konfigürasyonu yüksek olan bir dizüstü bilgisayar için de bu gayet normal.

Kullanımı rahat

Cihazın klavyesi de bize göre oldukça rahat. Arka aydınlatması sayesinde karanlıkta oyun oynarken, çalışırken ya da birileriyle yazışırken herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Oldukça sessiz olduğunu da eklemekte fayda var. Elbette profesyonel oyun klavyelerinin performansını beklemeyin, sonuçta bu dizüstü bir bilgisayar. Ürünü incelerken yaptığımız 10 parmak yazma testlerinde yüzde 95’e yakın doğruluk oranına yaklaştık ki bu oldukça iyi bir oran. Oldukça geniş bir touchpad’e sahip olan cihazda Windows 10’un sahip olduğu hareketleri yaptığımızda hiç sıkıntı yaşamadık. 4 parmakla dokunuşta dahi sorunsuz çalıştı. Oyun oynarken fare kullanmayı tercih etsek de bir sorun yaşanacağını pek fazla düşünmüyoruz.

Acer Nitro 5

Cihazla birlikte gelen Acer Nitro Sense ve Acer CoolBoost yazılımları oyun deneyiminizi en üst düzeye çıkarmayı sağlıyor. Cihazın fan hızı, GPU sıcaklığı, işlemci sıcaklığı gibi çeşitli bilgileri görebiliyor fan hızını ayarlayabiliyorsunuz. Bu ayarları doğru bir şekilde yaptığınızda dilediğinizde oldukça sessiz çalışan bir oyun bilgisayarına sahip oluyorsunuz.

Cihazı sadece oyun için değil aynı zamanda çeşitli videoları ve fotoğrafları düzenlemek için de kullandık. Kısacası video ve fotoğraf işleme konusunda da cihaz oldukça başarılı olduğunu gösterdi. Yüksek performanslı hem oyun oynarken hem de iş yaparken fiyat/performans oranı yüksek bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız Acer’ın bu modeli tam size göre.

Acer Nitro 5’in bu modeliyle ilgili diğer bilgilere https://www.acer.com/ac/tr/TR/content/model/NH.Q2REY.006 adresinden ulaşabilirsiniz.